Kaucja za szklane i plastikowe butelki. Bez paragonu. Nowe przepisy coraz bliżej
Jak informuje portal Wiadomości Handlowe, plan zakłada wprowadzenie obowiązkowego systemu kaucyjnego na terenie całej Polski. Opłatą objęte zostaną szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra oraz plastikowe butelki o pojemności do trzech litrów. Poza przepisami znalazły się opakowania aluminiowe.
Kaucja od butelek szklanych i plastikowych. Założenia projektu
Jak miałby działać system kaucyjny? "Przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji" - cytuje Forum Rozwoju Lokalnego portal Wiadomości Handlowe.
System tworzyć będą "wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym", czyli producenci. Będą oni - w ramach systemu kaucyjnego - "obowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych; nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej".
Jeśli zaś chodzi o projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzający tzw. ROP (rozszerzoną odpowiedzialność producenta), zakłada on "nałożenie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązku finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu".
Opłata opakowaniowa ma dotyczyć opakowań przeznaczonych dla gospodarstw domowych
Podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach będą realizować ustawowe obowiązki poprzez wniesienie opłaty opakowaniowej. Dotyczyć to będzie wyłącznie tych opakowań, które są przeznaczone dla gospodarstw domowych. Opłata ta ma być przeznaczona na "sfinansowanie kosztów zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w gminie" oraz "finansowanie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym".
Ten drugi element ma się odbywać poprzez zawarcie umowy z organizacją odpowiedzialności producentów lub przystąpienie do porozumienia zawartego pomiędzy izbą gospodarczą i regulatorem (opakowania wielomateriałowe i środki niebezpieczne), lub samodzielnie.
- Nadal musimy czekać na publikację projektu. Obecnie możemy polegać na informacjach z Ministerstwa Klimatu i Środowiska - komentuje Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań.
Jacek Ozdoba, sekretarz stanu MKiŚ przyznał, że w Polsce wprowadzony zostanie system kaucyjny. W rozmowie z WP.pl polityk unikał jednak odpowiedzi na to, jak wysoka może być taka kaucja. Zdradził jednak, że opłata ma być zależna od rodzaju i stanu opakowania. W przypadku butelek szklanych może zależeć też od koloru. W Europie Zachodniej kaucja taka jest już stosowana i wynosi ona od 25 do 50 eurocentów (od 50 groszy do dwóch złotych).
-
Kursy walut 19.04. Złoty traci, funt mocno w górę [Kurs dolara, funta, euro, franka]
-
Przyszłe szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne? "Nie ma możliwości, by państwo płaciło"
-
Podatek od wynajmu. Kto musi płacić za to, że wynajmuje lokal mieszkalny innym?
-
Majówki nie będzie? Miejsc w hotelach mało, a goście już wystawiają opinie. "Dodano 19 kwietnia"
-
NASA dokonała "niemożliwego". Helikopter Ingenuity po raz pierwszy poleciał na Marsie. Historyczna chwila
- Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać porzucona. Rosjanie się zastanawiają
- Słowacja. Rząd zmienił decyzję. Polacy nie zostaną wpuszczeni bez kwarantanny nawet po szczepieniu
- Orlen zapłacił 210 mln zł za Polska Press. "Decyzja sądu nie ma wpływu na skuteczność fuzji"
- Czy sklep musi akceptować gotówkę? Rząd spiera się z UOKiK. NBP wkracza do akcji
- E-sport. Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej uruchamia nową specjalizację