Kaucja za szklane i plastikowe butelki. Bez paragonu. Nowe przepisy coraz bliżej

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce wprowadzony zostanie system kaucyjny, ale jeszcze nie wiadomo kiedy. Zarys szykowanych przepisów został przedstawiony podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Jak informuje portal Wiadomości Handlowe, plan zakłada wprowadzenie obowiązkowego systemu kaucyjnego na terenie całej Polski. Opłatą objęte zostaną szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra oraz plastikowe butelki o pojemności do trzech litrów. Poza przepisami znalazły się opakowania aluminiowe.

Kaucja od butelek szklanych i plastikowych. Założenia projektu

Jak miałby działać system kaucyjny? "Przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji" - cytuje Forum Rozwoju Lokalnego portal Wiadomości Handlowe. 

System tworzyć będą "wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym", czyli producenci. Będą oni - w ramach systemu kaucyjnego - "obowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych; nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej".

Zobacz wideo Czy zmiany klimatyczne mogą zagrozić ekosystemowi Bałtyku?

Jeśli zaś chodzi o projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzający tzw. ROP (rozszerzoną odpowiedzialność producenta), zakłada on "nałożenie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązku finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu".

Opłata opakowaniowa ma dotyczyć opakowań przeznaczonych dla gospodarstw domowych

Podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach będą realizować ustawowe obowiązki poprzez wniesienie opłaty opakowaniowej. Dotyczyć to będzie wyłącznie tych opakowań, które są przeznaczone dla gospodarstw domowych. Opłata ta ma być przeznaczona na "sfinansowanie kosztów zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w gminie" oraz "finansowanie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym".

Ten drugi element ma się odbywać poprzez zawarcie umowy z organizacją odpowiedzialności producentów lub przystąpienie do porozumienia zawartego pomiędzy izbą gospodarczą i regulatorem (opakowania wielomateriałowe i środki niebezpieczne), lub samodzielnie.

- Nadal musimy czekać na publikację projektu. Obecnie możemy polegać na informacjach z Ministerstwa Klimatu i Środowiska - komentuje Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań.

Jacek Ozdoba, sekretarz stanu MKiŚ przyznał, że w Polsce wprowadzony zostanie system kaucyjny. W rozmowie z WP.pl polityk unikał jednak odpowiedzi na to, jak wysoka może być taka kaucja. Zdradził jednak, że opłata ma być zależna od rodzaju i stanu opakowania. W przypadku butelek szklanych może zależeć też od koloru. W Europie Zachodniej kaucja taka jest już stosowana i wynosi ona od 25 do 50 eurocentów (od 50 groszy do dwóch złotych). 

Więcej o: