Mapy Google z nową funkcją. Kierowcy będą widzieć trasy przyjazne środowisku

Mapy Google będą pokazywać kierowcom trasy, które zostaną uznane za przyjazne dla środowiska. Aplikacja będzie dobierała trasy w taki sposób, aby pojazdy emitowały jak najmniejsze ilości dwutlenku węgla.
Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]

Amerykańskie przedsiębiorstwo Google ogłosiło, że w 2021 roku Mapy Google otrzymają ponad 100 nowych funkcji, które ułatwią poruszanie się po miastach i usprawnią eksplorację świata. Informacja na ten temat została zamieszczona we wtorek (30 marca) na oficjalnym blogu Google.

Płacenie za parking z Mapami GoogleMapy Google dostaną nową funkcję. W aplikacji zapłacisz za bilet i parking

Wkrótce Mapy Google będą pokazywać trasy "eko"

Jedna z zapowiadanych nowości pozwoli kierowcom wyszukiwać trasy, które na podstawie wielu różnych czynników (takich jak rodzaj pojazdu czy nachylenie dróg) zostaną uznane za przyjazne dla środowiska. Mapy Google będą domyślnie sugerować trasy "eko", choć kierowcy będą mogli wyłączyć tę funkcję w ustawieniach. Aplikacja porówna również poszczególne trasy pod względem emisji dwutlenku węgla.

Google zapowiada, że będzie korzystać z danych emisyjnych dla poszczególnych typów pojazdów i rodzajów tras, a także uwzględni spostrzeżenia Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnych Departamentu Energii USA. Ponadto, Google weźmie pod uwagę dane o stanie jezdni z serwisu Street View oraz zdjęcia lotnicze i satelitarne.

W przypadku około połowy dostępnych tras jesteśmy w stanie znaleźć opcję bardziej przyjazną dla środowiska. Dzieje się to z uwzględnieniem minimalnych kosztów i stosunkowo podobnego czasu

- powiedział Russel Dicker, dyrektor ds. produktu w Google, którego słowa cytuje agencja Reutera.

Mapy GoogleMapy Google będą pokazywać przejścia dla pieszych

Amerykanie jako pierwsi otrzymają dostęp do nowej funkcji Map Google

Przedsiębiorstwo Google nie wyjaśniło, kiedy dokładnie nowa funkcja z trasami "eko" zostanie wprowadzona do serwisu Mapy Google. Z przekazanych informacji wynika jednak, że aplikacja będzie pokazywać trasy przyjazne dla środowiska jeszcze w 2021 roku. Nowa funkcja w pierwszej kolejności zostanie uruchomiona dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a następnie zostanie udostępniona w innych krajach świata.

Warto dodać, że Mapy Google już od czerwca zaczną ostrzegać kierowców przed strefami niskoemisyjnymi, do których niektóre typy pojazdów mają zakaz wjazdu. Strefy te powstały m.in. we Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Więcej o: