Problemy techniczne na szczycie klimatycznym. Wyciszony Andrzej Duda. Co powiedział prezydent?

W czasie wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy na szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta USA Joe Bidena wystąpił problem techniczny. W transmisji telewizyjnej przez kilkanaście sekund nie było słychać słów głowy państwa. Wiemy, co powiedział prezydent.

Widzowie m.in. TVP Info i TVN24 przez kilkanaście sekund nie słyszeli tego, co mówił prezydent Andrzej Duda. Gafa miała miejsce na początku wystąpienia głowy państwa. Prezydent wypowiadał się wówczas o wypełnianiu przez Polskę założeń protokołu z Kioto, po czym zaznaczył fakt o trzykrotnym zorganizowaniu Światowej Konferencji Klimatycznej przez Polskę.

Zobacz wideo Izabela Zygmunt: Polska nie jest prymusem ograniczania emisji

- Trzykrotnie na naszej, polskiej ziemi byliśmy organizatorem Światowej Konferencji Klimatycznej. Ostatnio, w trakcie COP24 w Katowicach w 2018 r. uzgodniliśmy pod przewodnictwem Polski 'Katowice Rule Book', jak również Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji. Umożliwiło to... - po tych słowach Andrzeja Dudy w transmisji telewizyjnej zapadła cisza. Dopiero po kilkunastu sekundach technikom udało się przywrócić fonię.

Co powiedział prezydent?

Tego, o czym mówił Andrzej Duda, możemy dowiedzieć się z transmisji jego wystąpienia, która została opublikowana w mediach społecznościowych głowy państwa. 

- Umożliwiło to wdrożenie Porozumienia Paryskiego oraz podniesienie znaczenia wymiaru ludzkiego w duchu zasady, że nikt nie może zostać pozostawiony samotnie. Dynamika nadana przez Polskę podczas COP24 przyczyniła się do tego, że Unia Europejska  jako pierwsza, światowa gospodarka przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz zwiększyła cele redukcji emisji do 2030 r. do co najmniej 55 proc. - podkreślał prezydent Andrzej Duda.

W czwartek na spotkaniu z dziennikarzami Andrzej Duda mówił, że zaproszenie na szczyt traktuje jako podkreślenie roli zarówno naszego kraju, jak i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

To, że zostaliśmy wybrani spośród tych 40 krajów do tego, żeby zaistnieć w sposób nie tylko bierny, ale również i czynny w czasie tego szczytu, a więc również poprzez możliwość zabrania głosu, pokazuje, że dzisiaj dla USA nasza część Europy się liczy, a my w niej. Co oczywiście dla mnie jest bardzo ważne i przynosi mi dużo satysfakcji

- powiedział prezydent. 

Przemówienie Dudy zostało skrytykowane przez ekspertów od klimatu: Jak poradził sobie Duda na szczycie klimatycznym? "Niestrawne kotlety" >>>

Więcej o: