Amazonia emituje więcej dwutlenku węgla niż pochłania. Człowiek zdusił płuca Ziemi

Amazonia w ciągu dekady uwolniła do atmosfery 16,6 mld ton dwutlenku węgla, a pochłonęła 13,9 mld ton. Nie bez przyczyny. Tempo deforestacji w 2019 roku było tam czterokrotnie wyższe niż w każdym z poprzednich dwóch lat.
Zobacz wideo „Polska na zielonym szlaku”. Kiedy powinniśmy odejść od węgla?

Międzynarodowy zespół naukowców ustalił, że Amazonia w ciągu dekady uwolniła do atmosfery prawie 20 proc. więcej CO2, niż pochłonęła. Za zwiększoną emisję dwutlenku węgla odpowiada wylesianie, działalność człowieka i pożary - wynika z raportu, który opublikowano w czasopiśmie "Nature Climate Change".

'Lagun' z Krakowa przypomina prawdziwe zwierzę - mrówkojadek jedwabisty "Lagun" z Krakowa istnieje naprawdę. Ale niszczymy jego dom

Badania potwierdzają: Amazonia stała się emitentem netto

Od 2010 do 2019 roku, największy na świecie las deszczowy wyemitował 16,6 mld ton dwutlenku węgla. W tym samym czasie pochłonął zaledwie 13,9 mld ton CO2. Badanie wykazało również, że w 2019 roku wylesianie spowodowane pożarami i wycinką lasów wzrosło prawie czterokrotnie w porównaniu z każdym z dwóch poprzednich lat - Amazonia straciła w tamtym roku 3,9 mln hektarów lasów - to obszar wielkości Holandii. 

- Po raz pierwszy mamy dane wskazujące, że Amazonia zmieniła się i obecnie jest emitentem netto - powiedział agencji AFP Jean-Pierre Wigneron, naukowiec z francuskiego Narodowego Instytutu Badań Rolniczych oraz współautor raportu.

Na Facebooku pojawiły się oferty sprzedaży fragmentów lasów deszczowych Sprzedają po kawałku Puszczę Amazońską. Na Facebooku

Amazonia obejmuje połowę światowych lasów tropikalnych

Ekosystemy lądowe odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla. W 2019 roku emisja CO2 do atmosfery wyniosła ponad 40 mld ton. W ciągu ostatnich pięciu dekad rośliny i gleba konsekwentnie pochłaniały około 30 proc. tych emisji, mimo że w tym okresie nastąpił ich 50-proc. wzrost. Z kolei oceany wchłonęły ponad 20 proc. emisji - wskazuje dziennik "The Guardian".

Nizina Amazonki obejmuje około połowy światowych lasów tropikalnych, które skuteczniej pochłaniają i magazynują CO2 niż inne rodzaje roślinności. Amazonia jako emitent netto utrudni walkę z kryzysem klimatycznym.

Władze Brazylii zmniejszyły ochronę lasów Amazonii

W oświadczeniu Narodowego Instytutu Badań Rolniczych wyjaśniono, że Brazylia w większości zrezygnowała z polityki ochrony środowiska po zmianie władz w 2019 roku.

Jak wskazuje międzynarodowa organizacja pozarządowa Greenpeace, administracja prezydenta Jaira Bolsonaro od początku promuje wylesianie w Amazonii. "Nie ma wątpliwości, że potrzebne są zasoby do ochrony środowiska, ale obecny rząd Brazylii pokazał, że nie można mu ufać w kwestii ochrony największego lasu tropikalnego na naszej planecie" - dodano.

Więcej o: