Koniec z hodowaniem lwów w niewoli. Rząd RPA posłucha ekspertów. Ale to nie wystarczy do uratowania gatunku

Republika Południowej Afryki może całkowicie zakazać hodowania lwów w niewoli. Zarekomendował to powołany przez rząd panel ekspertów. Nie ma jednak mowy o zakazie polowania na dziko żyjące lwy. Gatunek jest nadal narażony na wyginięcie.
Zobacz wideo „Polska na zielonym szlaku”. Kiedy powinniśmy odejść od węgla?

Hodowla lwów w niewoli stwarza zagrożenie dla dziko żyjących zwierząt i szkodzi turystyce - ocenił specjalny panel ekspertów w Republice Południowej Afryki. W związku z tym kraj ma ograniczyć takie hodowle - poinformowało ministerstwo środowiska.

Głównym wnioskiem z obszernego, powstającego od 2019 roku raportu jest rekomendacja zlikwidowania branży hodowli lwów w celach komercyjnych, takich jak polowania czy pokazy dla turystów - podaje CNN. Zarekomendowano także nakaz wstrzymania handlu przedmiotami pochodzącymi od lwów, takimi jak wyroby z kości. Eksperci ocenili, że ten proceder stanowi duże ryzyko dla populacji tego gatunku w RPA. 

Barbara Creecy. szefowa resortu środowiska, lasów i rybołówstwa zapowiedziała, że rząd wprowadzi wszystkie rekomendacje z raportu.

Powiedziała też, że działania te nie będą wymierzone w łowiectwo. Stwierdziła, że uniemożliwienie polowań na hodowane w niewoli lwy "jest w interesie prawdziwego łowiectwa" oraz wzmocni ten sektor gospodarki, w tym jego wizerunek. 

Panel zarekomendował, że w kwestii skonfiskowanych kości słoniowych i rogów nosorożców RPA powinno skonsultować się z innymi krajami regionu i wypracować wspólne stanowisko dot. tego, co z nimi zrobić.

Lew afrykański to gatunek narażony na wyginięcie. Dawniej występował w większości Afryki, a także części południa Europy i Azji, od Bliskiego Wschodu po Indie. Obecnie Lwy żyją głównie w odizolowanych enklawach, w parkach narodowych państw Afryki. Liczba dziko żyjących lwów jest szacowana na 25 tys. - podaje "National Geographic", ułamek ich dawnej populacji. Lwy zniknęły z 94 proc. historycznego terenu występowania gatunku. RPA jest jednym z państw, gdzie polowanie na lwy pozostaje legalne. 

Więcej o: