Wielka w璠r闚ka s這ni przez Chiny. Stado dotar這 do 7-milionowego miasta. Policja stawia barykady

Stado licz帷e 15 s這ni pokona這 setki kilometr闚 w Chinach i dotar這 na przedmie軼ia miasta Kunming, stolicy prowincji Junnan. Tamtejsza policja postawi豉 barykady i przygotowuje si na nadej軼ie zwierz徠. Stado s這ni podczas swojej d逝giej w璠r闚ki wyrz康zi這 szkody na polach i uprawach, kt鏎e oszacowano na milion dolar闚.
Zobacz wideo "Polarny Jedwabny Szlak". Czy Chiny rzucą wyzwanie Rosji w walce o wpływy w Arktyce?

Grupa 16 słoni uciekła w marcu 2020 r. z rezerwatu znajdującego się w prefekturze Xishuangbanna w południowo-zachodniej części prowincji Junnan w Chinach. Dwa zwierzęta postanowiły później wrócić do rezerwatu, a w listopadzie 2020 r. stado dotarło do miasta Pu'er. Tam urodziło się jedno słoniątko.

Chiny. Stado słoni zbliża się do wielkiego miasta

Zwierzęta kontynuowały swój marsz w kierunku północno-wschodnim, a teraz dotarły do liczącego 7 mln mieszkańców miasta Kunming, stolicy górskiej prowincji Junnan. Stado liczące 15 słoni - sześć samic, 3 dorosłych i 3 młodych samców oraz 3 słoniątka - pokonało ponad 500 km.

Wcześniej słonie "odwiedziły" również pobliskie miasto Yuxi, gdzie w ciągu 40 dni zniszczyły uprawy o powierzchni ok. 1,8 km kw., powodując straty w wysokości ponad miliona dolarów - informuje gazeta "South China Morning Post". W obawie przed wtargnięciem stada do miasta i zniszczeniami, w Kunming i sąsiednim mieście Yuxi rozmieszczono setki policjantów i dziesiątki pojazdów, postawiono barykady i w kluczowych punktach umieszczono jedzenie dla słoni, aby nakierować je na trasy omijaj帷e duże miasta. Służby obserwują stado słoni z pomocą dronów.

Chiny. Słonie coraz częściej atakują ludzi

Zagraniczne media wskazują, że nie jest to pierwszy przypadek, kiedy to słonie próbują przedostać się do dużych miast. Co więcej, coraz częściej dochodzi do ataków słoni na ludzi. W samym 2019 roku w prefekturze Xishuangbanna zginęło 12 osób. Tymczasem w latach 1990-2010 liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 33 - wskazuje serwis Caixin. Natomiast w całej prowincji Junnan, w latach 2011-2017 z powodu słoni zginęły 32 osoby, a 159 kolejnych zostało rannych.

Wędrówka słoni przez Chiny zdobyła wielką popularność w mediach społecznościowych. Władze miast nie mają pojęcia, jak zachęcić słonie do powrotu do rezerwatu.

Wi璚ej o: