Resort klimatu i środowiska wraz z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska uruchomił specjalny system dotyczący zwalczania przestępstw środowiskowych. Każdy będzie mógł łatwo i szybko zgłosić interwencję np. w sprawie porzuconych bądź nielegalnie gromadzonych odpadów. Do tej pory w całym kraju wykryto ponad 800 takich miejsc.
Jak powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, nowy system pozwoli w dużym stopniu zatrzymać proceder nielegalnego porzucania, gromadzenia i podpalania odpadów. - Zgłoszone podejrzenia są analizowane, po czym niezwłocznie podejmowane są odpowiednie działania - zapewniał. Wiceminister Jacek Ozdoba podał przykład Mysłowic, gdzie uprzątnięcie i utylizacja porzuconych odpadów kosztowała państwo około 90 milionów złotych.
Z kolei pełniący obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Marek Chibowski zwrócił uwagę, że problem porzucania odpadów nasila się na nieruchomościach prywatnych. Jak tłumaczył, schemat jest dość prosty. - Pojawia się osoba, która wynajmuje przestrzeń magazynową, w bardzo krótkim czasie wypełnia ją i po kilku dniach znika. Dokonanie utylizacji odpadów, które pozostają, a często są to odpady niebezpieczne, przechodzi na właściciela nieruchomości - tłumaczył.
Marek Chibowski zapewniał również, że interwencje można zgłaszać anonimowo. Przypomniał, że trwają prace nad zaostrzeniem przepisów karnych, dotyczących przestępstw przeciwko środowisku.
Jeżeli idziemy do lasu na spacer, widzimy porzucone odpady (...) zgłośmy to! Profilaktyka i prewencja jest dużo tańsza niż potem podejmowanie działań i dokonywanie utylizacji
- mówił Marek Chibowski.
Anonimowe zgłoszenie można złożyć za pośrednictwem strony internetowej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Formularz można znaleźć TUTAJ.