Drony pomogą w oczyszczaniu świata z plastiku. Brytyjski startup będzie mapować zanieczyszczenia

Planeta zaczyna tonąć w plastiku. Każdego roku produkujemy ok. 300 milionów ton plastiku, z czego aż 8 milionów trafia do oceanów. - Jeśli zbierzesz jedną plastikową butelkę, będzie to 25 tys. potencjalnych kawałków mikroplastiku w przyszłości - z takiego założenia wychodzi szefowa brytyjskiego startupu Ellipsis Earth, który opracował technikę mapowania plastikowych zanieczyszczeń.
Zobacz wideo Mikroplastik jest wszędzie, jemy go wszyscy

Dzięki technice Ellipsis Earth oprogramowanie jest w stanie wykryć 47 kategorii śmieci z ponad 95-procentową dokładnością. Drobiny plastiku mające mniej niż pięć milimetrów, które zalegają na dnie oceanu, nie zostaną jednak zidentyfikowane. Mimo to założycielka i prezeska przedsiębiorstwa Ellie Mackay twierdzi, że skupiając się wyłącznie na śledzeniu większych plastikowych odpadów, uda się walczyć z problemem u samego źródła.

- Jeśli zbierzesz jedną plastikową butelkę, będzie to 25 tys. potencjalnych kawałków mikroplastiku w przyszłości - mówi stacji CNN. Mapowanie plastiku pomoże skuteczniej nim zarządzać, a w efekcie zminimalizować ilości powstających odpadów. Mackay podkreśla przy tym, że jej celem nie jest całkowite zaprzestanie wykorzystywania tego materiału, gdyż jest on użytecznym tworzywem.

Mapowanie plastiku. Kiedyś naukowcy próbowali wspomagać się balonami

Okazuje się, że sam pomysł z mapowaniem zanieczyszczeń wywołanych tworzywami sztucznymi nie jest nowością. Zanim pojawiły się drony, naukowcy eksperymentowali bowiem z mocowaniem kamer do balonów. Współczesna technika pozwala jednak uzyskać o wiele lepszą rozdzielczość obrazu. Oprogramowanie komputerowe dzięki funkcji rozpoznawania obrazu samo identyfikuje rodzaje odpadów. A to pozwala na, chociażby, wdrożenie odpowiednich kampanii uświadamiających mieszkańców danych terenów czy wprowadzenie konkretnych regulacji. 

Ellipsis nie korzysta jednak wyłącznie z danych pozyskanych przez własne drony. Jak czytamy na stronie przedsiębiorstwa, oprogramowanie wyszukuje filmy i fotografie z całego świata - z dowolnego źródła, w tym z dronów, satelitów, łodzi podwodnych i telewizji przemysłowej - i przesyła je na platformę. Klienci mogą także przekazać własne zdjęcia lub skorzystać z drona przedsiębiorstwa. Następnie oprogramowanie analizuje zanieczyszczenia i pozwala stworzyć mapę cieplną odpadów. 

Mikroplastik jest wszędzie - w embrionach i na odległych plażach

Jak pisaliśmy, naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w USA potwierdzili, że cząsteczki mikroplastiku mogą przenikać do embrionów. Obecność tych mikroskopijnych cząsteczek stwierdzono w badanych tkankach mózgu, nerek, płuc i serca. W 2017 i 2018 roku podczas badań przeprowadzonych przez Ellipsis na Wyspach Galapagos okazało się natomiast, że na jednej z najbardziej odległych plaż w okolicy nigdy nie jest się dalej niż 43 centymetry od kawałka plastiku. - Jedyny dowód na istnienie człowieka [na tych terenach - red.] tkwi w plastiku na plażach - mówi Mackay. 

Więcej o: