Wałbrzych. Pasieka z recyklingu. Pszczoły zamieszkają w ulach z bębnów od pralek [ZDJĘCIA]

Na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu stanęła niecodzienna pasieka. Ule zostały zbudowane z elementów pochodzących z recyklingu.

Pozyskano je między innymi z czerwonych kontenerów na elektrośmieci i ze zbiórek, prowadzonych przez kilka miesięcy na terenie miasta. Kinga Rotkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko wyjaśnia, że za budulec domów dla pszczół posłużyły bębny od pralek. Podkreśla, że sześć charakterystycznych czerwonych uli wyróżnia się w scenerii miasta i pokazuje zarazem "praktyczny wymiar recyklingu". Kinga Rotkiewicz zaprasza na pierwsze miodobranie, które - ma nadzieję - odbędzie się późną wiosną przyszłego roku.

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Pasieka z elektrośmieci

Miód trafi między innymi do najmłodszych mieszkańców miasta - będzie dostarczany do wałbrzyskich przedszkoli - mówi doktor Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha, podkreślając radość z tego faktu. "Okazuje się, że z zużytego sprzętu elektrycznego można tak cudowne rzeczy stworzyć!" - mówi Sylwia Bielawska i zaznacza, że pszczołami będzie zajmował się profesjonalny pszczelarz.

W każdym ulu zamieszka od 20 do 60 tys. pszczół

W obrębie pasieki stanęły też specjalne tablice informacyjne, które posłużą do celów dydaktycznych. W jednym ulu będzie mieszkać od 20 do 60 tysięcy pszczół. Zostały dobrane tak, by nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów.

Światowy Dzień Pszczół. Praca tych owadów w Polsce jest warta nawet 4 mld złotych rocznie Światowy Dzień Pszczół. Praca tych owadów jest warta 4 mld złotych rocznie

Miejska pasieka to element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, realizowanego wspólnie przez miasto, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

Podobne ule fundacja stawia także w innych miastach Polski. Na poniższym nagraniu można zobaczyć pasiekę z elektrośmieci, która została zbudowana w Częstochowie.

Na poniższych zdjęciach można natomiast zobaczyć ule, które postawiono na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Fundacja Odzyskaj Środowisko powstała w 2011 r. Jej celem jest promowanie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego, popularyzowanie idei recyklingu oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Pszczoła, zdjęcie ilustracyjne Pszczoły kosmonautki z Polski. Na AGH sprawdzają, czy można je wysłać na Marsa

Więcej o: