Lawa z wulkanu Cumbre Vieja dotarła do Oceanu Atlantyckiego. Władze apelują: Uszczelnijcie okna i drzwi

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma po dziewięciu dniach od erupcji dotarła do Oceanu Atlantyckiego. Władze ostrzegają mieszkańców, że powstałe opary mogą uwolnić toksyczne gazy i apelują, by uszczelnić drzwi i okna w budynkach.
Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Według szacunków lawa pochodząca z wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma, leżącej w archipelagu Wysp Kanaryjskich, zniszczyła około 700 budynków, wiele pól uprawnych oraz plantacji owoców i warzyw. Tysiące ludzi ewakuowano z zagrożonych terenów. Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Wyspy Kanaryjskie. Lawa zalewa ulice i domy Wybuch wulkanu na La Palmie. Lawa wlewa się do domów [WIDEO]

Lawa z Cumbre Vieja może uwolnić toksyczne gazy

Wpadająca do Oceanu Atlantyckiego lawa emituje ogromne ilości oparów, które mogą uwolnić do atmosfery toksyczne gazy. Władze zapewniają, że stale monitorują jakość powietrza na Wyspach Kanaryjskich i jak dotąd nie stwierdzono żadnych szkodliwych zmian. "Erupcja nie wpłynęła na jakość powietrza, które doskonale nadaje się do oddychania. Zespoły dokonujące pomiaru obecności gazów, przeprowadzają okresowe analizy tego parametru i nie zarejestrowały wartości uznanych za szkodliwe" - powiadomiła na Twitterze Rada wyspy La Palma.

Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców, aby szukali schronienia w bezpiecznych miejscach. Jak podaje Agencja Reutera, zalecono uszczelnianie okien i drzwi taśmami oraz mokrymi ręcznikami. Hiszpański rząd ogłosił wyspę terenem klęski żywiołowej, dzięki czemu będzie możliwe uruchomienie pomocy dla terenów zagrożonych kataklizmem.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej La Palmie Nie, erupcja na La Palmie nie emituje "potężnych ilości CO2"

Wyspy Kanaryjskie. Wulkan Cumbre Vieja się przebudził

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie, miała miejsce 19 września. Erupcję poprzedziła seria wstrząsów sejsmicznych. Władze zdążyły wcześniej rozpocząć ewakuację najbardziej zagrożonych mieszkańców oraz części zwierząt gospodarskich.

Cumbre Vieja to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie wulkanów Wysp Kanaryjskich. Pierwsze wzmianki o jego erupcji pochodzą z XV wieku. W ubiegłym wieku był dwukrotnie aktywny - w 1949 i 1971 roku. Podczas tej ostatniej erupcji zginęła jedna osoba - fotograf robiący zdjęcia lawy. Nie zanotowano wówczas żadnych poważniejszych zniszczeń.

Więcej o: