Czeskie media: Czesi chcą, aby umowa dotycząca Turowa obowiązywała po zakończeniu wydobycia

Kopalnia Turów wciąż jest kością niezgody między Polską a Czechami. Od tygodni trwają negocjacje w tej sprawie. Czeski dziennik "Hospodarzske Noviny" podaje, że Czesi chcą, by ich propozycja umowy z Polską obowiązywała jeszcze przez pięć lat od zakończenia wydobycia.

Czesi chcą, aby międzyrządowa umowa dotycząca kopalni Turów obowiązywała jeszcze przez pięć lat po zakończeniu wydobycia. Wiadomości te podał we wtorkowym wydaniu czeski dziennik "Hospodarzske Noviny". Ubiegłotygodniowe negocjacje w sprawie Turowa pomiędzy Polską i Czechami zakończyły się bez porozumienia.

Zobacz wideo Wicemarszałek Zgorzelski o Turowie: Dyplomaci, a nie dyplomatołki powinni tę sprawę załatwić

Kopalnia Turów. Czesi chcą, by część zapisów obowiązywała nawet po wypowiedzeniu umowy

Gazeta "Hospodarzske Noviny" dotarła do czeskiej propozycji umowy. Jej przedmiotem jest ograniczenie wpływu wydobycia węgla w kopalni Turów na środowisko oraz rekompensaty.

Z projektu, który mają do dyspozycji dziennikarze, wynika, że Czesi oczekują zobowiązań ze strony Polski do roku 2049, czyli pięć lat po planowanym zakończeniu wydobycia w Turowie. Część postanowień, dotyczących między innymi monitorowania poziomu hałasu i wpływu wydobycia na jakość powietrza, miałaby obowiązywać nawet po ewentualnym wypowiedzeniu umowy.

Negocjacje w sprawie Turowa. "Niewybredne słownictwo wiceministra spraw zagranicznych nie pomaga"

W ubiegły czwartek, po dwóch dniach negocjacji, Polska i Czechy nie osiągnęły porozumienia. Do sprawy odniósł się czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek:

Wiceminister spraw zagranicznych Polski zapewne zdawał sobie sprawę, że ich negocjatorzy nie wykorzystali czasu na działanie. Jego niewybredne słownictwo wcale nie pomaga i on o tym wie. Polecam odetchnąć i wrócić na spotkanie. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł na korzyść Czech pół miliona euro kary dziennie dla Polski

  - napisał na Twitterze.

Rzecznik czeskiego MSZ Eva Davidova przekazała Polskiemu Radiu, że strona czeska jest wciąż gotowa do negocjacji i wierzy w osiągnięcie wyczekiwanego porozumienia.

Więcej o: