Kilkadziesiąt tysięcy ludzi na ulicach Glasgow. Największy protest szczytu klimatycznego [ZDJĘCIA]

Nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi bierze udział w marszu dla klimatu, który ma miejsce w sobotę w Glasgow. To kolejny - i zapewne największy - protest w czasie trwającego tam szczytu klimatycznego. Na ulice wyszli mieszkańcy miasta, aktywiści i aktywistki z różnych części świata i naukowcy zaniepokojeni brakiem działania wobec kryzysu klimatycznego.
Zobacz wideo [RELACJA Z GLASGOW] Rozmowa z aktywistką Małgorzatą Czachowską

W sobotę przez Glasgow przeszła prawdopodobnie największa demonstracja od początku szczytu klimatycznego COP26. Trwa on już tydzień i zaplanowany jest do 12 listopada. Protest w Szkocji jest jednym z wielu w Wielkiej Brytanii i innych częściach świata. Uczestnicy domagają się pilnych, realnych działań na rzecz zatrzymania zmian klimatu. Aktywiści mówią, że szczyt COP26 może być porażką i zarzucają światowym przywódcom greenwashing. 

Wielka Brytania. Ogromny protest w Glasgow w czasie COP26

Jak podaje BBC, w marszu dla klimatu w Glasgow mogło wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, choć bardziej szczegółowe szacunki na razie nie są znane. Na ulicach byli zarówno aktywiści i aktywistki z całego świata, którzy przyjechali na szczyt, jak i mieszkańcy Glasgow i innych miast Szkocji.  

Poza marszem w mieście odbywają się także inne protesty. Grupa Scientist Rebellion (ang. bunt naukowców) blokowała jeden z mostów w ramach akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego. Jednym z nich był Tim Hewlett. W wypowiedzi dla "Guardiana" podkreślił, że choć szczyty klimatyczne trwają od lat, to emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną - od pierwszego COP-u w 1995 roku ludzkość wyemitowała mniej więcej tyle samo CO2 i innych gazów cieplarnianych, co przez wcześniejsze 150 lat. 

W Glasgow są także polskie aktywistki i aktywiści, którzy pojechali do Szkocji jako alternatywna, społeczna polska delegacja na COP26. 

W Londynie protestujący maszerowali na Trafalgar Square. Duże manifestacje odbył się także w Cardiff.

Młodzi w Polsce protestowali ws. klimatu

Protesty młodzieży odbyły się już w piątek m.in. w Polsce. - My, aktywistki i aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, jak i innych polskich ruchów i organizacji jesteśmy obecni na COPie w Glasgow, by patrzeć politykom i polityczkom na ręce - powiedział mówi Jakub Kwiatkowski, aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. - Jesteśmy o krok od przekroczenia punktów krytycznych, które sprawiają, że kryzys klimatyczny zacznie napędzać sam siebie, a my będziemy jedynie mogły i mogli patrzeć, jak tracimy to, co kochamy. Stoimy tuż nad przepaścią. Wciąż możemy powstrzymać to, co najgorsze. Żeby to się stało, potrzebne są konkretne działania - podkreślił. 

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: