Zawody igrzysk olimpijskich wokół kominów przemysłowych. Inspiracja dla Turowa po zamknięciu? [ZDJĘCIA]

Igrzyska Olimpijskie to nie tylko emocje sportowe, ale równie często zaskoczenia na podłożu kulturowym. W końcu bierze w nich udział cały świat. Jedna z aren trwających właśnie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie ulokowana jest w zrujnowanym obszarze postindustrialnym Shijingshan. Sportowcy występują tam na tle wielkich kominów przemysłowych.

Big Air Shougang to stadion sportowy znajdujący się w dzielnicy Shijingshan w Pekinie w Chinach, zbudowany specjalnie na potrzeby trwających igrzysk olimpijskich. Tym, co wyróżnia go na tle innych aren, są dominujące nad krajobrazem kominy przemysłowe. 

Zobacz wideo Stracona szansa na medal. "Wydaje się, że misja Kruczka powoli dobiega końca"

Zimowe igrzyska olimpijskie. Najdziwniejsza arena sportowa 

Taki postindustrialny klimat stadionu wziął się stąd, iż zbudowano go na miejscu dawnej huty stali przedsiębiorstwa Shougang Group, która została zamknięta przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w 2008 roku z powodu obaw o zanieczyszczenie powietrza. Budowa nowego sportowego obiektu została zakończona jedenaście lat później w 2019 roku.

Teren ten przez wiele lat służył firmie Shougang, założonej w 1919 roku jako element dynamicznego rozwoju Chińskiej Republiki Ludowej. Przedsiębiorstwo koncentrowało swoją działalność głównie na przemyśle stalowym, ale również na wydobyciu czy budowie maszyn. Stąd las przemysłowych kominów okalający skocznię, na której rywalizują sportowcy.  

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Zimowe igrzyska olimpijskie. Zawody big air 

Podczas trwających właśnie zimowych igrzysk olimpijskich odbędą się tutaj cztery konkurencje medalowe: zawody big air freestyle dla kobiet i mężczyzn oraz zawody big air w snowboardzie dla kobiet i mężczyzn. 

Zawody big air debiutują w tym roku na igrzyskach, dlatego ten niecodzienny obiekt już zapisał się w historii zimowego sportu. Big air to nowa i bardzo niebezpieczna dyscyplina sportowa. Zawodnik zjeżdża ze wzgórza lub rampy i wykonuje triki w powietrzu po wystrzeleniu z bardzo dużej wysokości. Zawodnicy wykonują skomplikowane triki w powietrzu, dążąc przy tym do osiągnięcia jak największej wysokości i odległości, jednocześnie dbając o bezpieczne i efektowne lądowanie.  

Wśród kobiet pierwsze miejsce w premierowych zawodach big air zajęła Elieen Gu z Chin. Finał męskich zawodów odbędzie się w środę o 11:45.  

***

Mieszkania będą tanieć w 2022 roku? Czy Polacy będą mieli problem ze spłacaniem rat? Zadaj swoje pytanie, pisząc na adres: news_gazetapl@agora.pl. Wraz z ekspertką odpowiemy na nie w programie "Q&A Gazeta.pl". W czwartek 10 lutego o godzinie 12:30 na żywo gościnią Gazeta.pl będzie Katarzyna Kuniewicz, analityczka rynku mieszkaniowego w Obido. Zapraszamy!

Więcej o: