W Amazonii mogą całkowicie zniknąć drzewa. Naukowcy mają plan jak je uratować

Amazonia wpadła w błędne koło. Prowadzone tam planowe wylesianie wpływa na osuszanie atmosfery, czego konsekwencją jest dalsza utrata lasów. Mniej drzew oznacza, więc jeszcze mniej drzew w przyszłości. Naukowcy apelują, że jeszcze nie jest za późno i działania ochronne mogą zatrzymać cały proces.

"Postępujące ubytki w amazońskich lasach prowadzą do nieodwracalnych zmian w miejscowym obiegu wody" - taką tezę postawili eksperci z chińskiego Instytutu Fizyki Atmosferycznej, po przeprowadzeniu badań w Amazonii. Skutkiem tych działań może być całkowite wymarcie drzew w tamtym regionie – donosi bankier.pl.

Zobacz wideo Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na światowe łańcuchy dostaw żywności?

Amazonia zagrożona. Kryzys klimatyczny trwa

W konsekwencji może to doprowadzić do Amazonii praktycznie pozbawionej roślinności. Wylesienie wpływa na spadek ilości wody przenikającej z ziemi do atmosfery, która od najniższych warstw po środkową troposferę staję cię coraz bardziej krucha. Co ciekawe, zjawisko to zachodzi pomimo napływu wilgoci z tropikalnych rejonów Atlantyku spowodowanych globalnym ociepleniem.  

Dr XU Xiyan, autorka badania tłumaczy, że "wylesianie powoduje napędzane ciepłem prądy wznoszące. Gorące i suche powietrze unosi się w górę, co zmniejsza opadanie wilgoci pochodzącej z tropikalnego Atlantyku", cytuje ją bankier.pl.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Amazonia wysycha. Jak jej pomóc?

Wysuszanie najmocniej doskwiera południowo-wschodniej części Amazonii. Ubytki lasu są tam szczególnie znaczące. Nie rekompensuje tego nawet wzrost ilości wody napływającej z Oceanu Atlantyckiego.

Obserwacje badaczy przyniosły, jednak nie tylko pesymistyczne wnioski. Wskazano również rozwiązania. Według chińskich ekspertów, wysuszanie północnego rejonu Amazonii jest dopiero w początkowej fazie, co oznacza, że jest jeszcze czas na działania zapobiegające. Pomoc w postaci ochrony i obudowy lasu daje możliwość odwrócenia trendu wysuszania oraz zapaści ekosystemu.

Tego typu działania miała już rozpocząć m.in. Brazylia.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: