Brazylia. Rekordowa liczba pożarów w Amazonii. Prawie 2,3 tys. w ciągu miesiąca

Rozpoczynający się sezon letni oznacza, że będzie coraz więcej pożarów. Te trawią już Amazonię, gdzie tylko w maju zanotowano niemal 2,3 tys. pożarów. To rekordowo wysoka liczba - dwa razy wyższa niż przed rokiem.

Jak wynika z najnowszych danych satelitarnych opublikowanych przez brazylijską agencję kosmiczną INPE, w maju zarejestrowano najwyższą od 2004 roku liczbę pożarów w amazońskich lasach w ciągu miesiąca. Było ich w sumie 2287, co stanowi wzrost o 96 procent w porównaniu z majem ubiegłego roku. Z kolei w regionie sawanny Cerrado liczba pożarów w ciągu ostatniego miesiąca okazała się najwyższa w historii pomiarów, czyli od 1998 roku. Doszło tam do 3578 pożarów.

Zobacz wideo Amazonia płonie. Gigantyczne pożary widać z kosmosu

Pożary w Amazonii. Ekolodzy winią prezydenta Bolsonaro

Zdaniem ekologów, dane te to dowód na zły wpływ polityki skrajnie prawicowego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który popiera wylesianie Puszczy Amazońskiej pod uprawy i hodowlę.

Liczby te są częścią stałego trendu wzrostowego w kwestii niszczenia środowiska przez ostatnie trzy lata - to rezultat celowej polityki rządu

- powiedział dyrektor brazylijskiego biura WWF Mauricio Voivodic.

Eksperci twierdzą, że pożary w Amazonii są celowo wzniecane w celu oczyszczenia terenu pod rolnictwo, a lasy te stanowią kluczowy bufor chroniący nas przed zmianami klimatu.

Nauka jest ignorowana, a przyszłość sprawi, że Brazylia zapłaci za to wysoką cenę

- dodał Mauricio Voivodic.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Według oficjalnych danych, od czasu objęcia urzędu przez Jaira Bolsonaro w 2019 roku, średnie roczne wylesianie w brazylijskiej Amazonii wzrosło o 75 procent w porównaniu z poprzednią dekadą. W styczniu padł rekord wycinki. W ciągu miesiąca wykarczowany pięciokrotnie większą powierzchnię lasów niż w styczniu 2021 roku. Dane z brazylijskiej agencji kosmicznej mówią o wylesieniu 430 kilometrów kwadratowych puszczy. 

Więcej o: