Władze Nepalu chcą przenieść jeden z obozów bazowych na Mount Everest. Bo lodowiec Khumbu się przerzedza

Nepalskie władze chcą przenieść na niższy poziom obóz bazowy na Mount Everest - podaje BBC. Powodem jest szybkie przerzedzanie się lodowca Khumbu, który staje się przez to coraz mniej stabilny i coraz mniej bezpieczny dla wspinaczy.

Z obozu położonego na lodowcu Khumbu korzysta w wiosennym sezonie nawet 1,5 tys. osób. Znajduje się on wysokości 5364 metrów. Nowy obóz będzie umieszczony ok. 200-400 metrów niżej.

Nepal. Władze chcą przenieść jedną z baz pod Mount Everest

Jak podaje BBC, władze Nepalu rozważają taki scenariusz ze względu na coraz częściej pojawiające się szczeliny i roztopioną wodę, która destabilizuje lodowiec.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

To efekt nie tylko globalnego ocieplenia, ale też działalności człowieka w tym rejonie. Dziennie ludzie oddają tam ok. 4 tys. litrów moczu, używają też ogromnej ilości nafty i gazu do gotowania i ogrzewania. 

- Obecnie przygotowujemy się do przeprowadzki i wkrótce rozpoczniemy konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami - powiedział w rozmowie BBC Taranath Adhikari, dyrektor generalny departamentu turystyki Nepalu.

Zobacz wideo Dlaczego morze to dobre miejsce na budowę elektrowni wiatrowych?

Mount Everest. Lodowiec Khumbu rocznie traci miliony metrów sześciennych wody

Eksperci wskazują, że większość powierzchni lodowca stanowi rumowisko skalne, ale są też obszary pokryte odsłoniętym lodem. Z lodowca ubywa rocznie 9,5 miliona metrów sześciennych wody.

Sami wspinacze przyznają, że coraz częściej dostrzegają szczeliny i pęknięcia, także w miejscach, w których śpią. - Rano wielu z nas przeżywa mrożące krew w żyłach chwile, uświadamiając sobie, że mogliśmy wpaść w nie w nocy - mówi jeden z rozmówców BBC.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: