Zasada 10H w końcu zreformowana. Anna Moskwa: Uwalniamy tereny do budowy farm wiatrowych

Zasada 10H wreszcie zostanie zreformowana. Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że rząd przyjął projekt nowej ustawy o lądowej energetyce wiatrowej. Zmiany niwelują przede wszystkim ograniczenia, które blokowały możliwość rozbudowy elektrowni wiatrowych.

Długo wyczekiwana ustawa, która ma ułatwić tworzenie nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, wreszcie została zreformowana. Ich rozwój został niemal zatrzymany przez prawo przyjęte na początku rządów PiS. Ekolodzy mówiła, że zmarnowane pół roku, bo tyle trwały polityczne zawirowań w rządzie, przez które temat nowelizacji tzw. ustawy odległościowej wytracił impet. Ustawa, według tegorocznych zapowiedzi, miała bowiem trafić do parlamentu jeszcze w pierwszym półroczu 2022, a więc do końca czerwca.

Zobacz wideo Wiejski: Z otwieraniem szampana, jeśli chodzi o rozwój OZE w Polsce, trzeba jeszcze poczekać

Zasada 10H zostanie zreformowana

W opinii zwolenników energetyki wiatrowej zmarnowane zostało tak naprawdę więcej - bo aż ponad pięć lat. Tyle bowiem obowiązuje już ustawa. Zgodnie z jej zapisami nie można stawiać wiatraków w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości elektrowni w maksymalnym wzniesieniu łopaty wirnika (tzw. zasada 10H) od budynków mieszkalnych. We wtorek Anna Moskwa poinformowała, że rząd wreszcie postanowił zreformować nieszczęsny zapis.  

Nowe przepisy pozwolą na budowę wiatraków nie bliżej niż 500 metrów od zabudowań. Nowelizacja tej ustawa, ma według Moskwy uwolnić nowe tereny do budowy farm wiatrowych.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Moskwa: uwalniamy tereny do budowy farm wiatrowych

- Zasada 500 metrów będzie obowiązywała również dla terenów, na których wiatraki już są. Jeżeli mamy wiatrak, było 10H, dzisiaj będzie można budować bliżej, tym samym uwalniając potencjał społeczności lokalnych i tereny do budowy farm wiatrowych - wyjaśniła ministerka Anna Moskwa. 

Nowa ustawa reguluje również relacje i odległości pomiędzy sieciami wysokiego napięcia a lądową energetyką wiatrową. Rozwój farm wiatrowych w Polsce ma być kolejnym etapem dywersyfikacji źródeł energii na polskim rynku. 

Moskwa podkreśliła, że nowa ustawa wprowadza przestrzeń do 30-dniowego dialogu między inwestorami a społecznościami lokalnymi. Zadaniem zarówno inwestora, jak i lokalnych władz będzie znalezienie rozwiązań, które nie będą blokowały inwestycji, ale będą również uwzględniały głos społeczności oraz elementy wizerunkowe, krajobrazowe i środowiskowe. 

Więcej o: