Upały w Europie mogą pogorszyć jakość powietrza. Eksperci o mniej oczywistych skutkach gorąca

Światowa Organizacja Ekologiczna donosi o kolejnym możliwych skutkach utrzymujących się upałów. Jak podają eksperci, wysoka temperatura może pogorszyć stan powietrza, co w efekcie przełoży się na zdrowie, szczególnie osób wrażliwych.

W wielu europejskich krajach odnotowywana jest ostatnio wyjątkowo wysoka temperatura. Z powodu upałów przekraczających w Hiszpanii 44 stopnie Celsjusza, w niektórych rejonach kraju ogłoszono najwyższy stopień alarmu.

Szpitale informują o zwiększonej liczbie pacjentów. Tylko w Portugalii od 7 do 13 lipca w związku z upałami zmarło 238 osób. Tymczasem Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że trwający gorąc może przynieść jeszcze inny, mniej oczywisty skutek.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Upały w Europie sprzyjają tworzeniu się zanieczyszczeń atmosferycznych

Okazuje się, że przedłużające się upały mogą wywołać pogorszenie jakości powietrza. - Stabilna i stojąca atmosfera działa jak pokrywa do wychwytywania zanieczyszczeń atmosferycznych, w tym cząstek stałych - powiedział Lorenzo Labrador, pracownik naukowy WMO podczas briefingu prasowego w Genewie, co przytacza Agencja Reutera. - Powodują one pogorszenie jakości powietrza i niekorzystne skutki zdrowotne, szczególnie dla osób wrażliwych - dodał.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Upały w Europie coraz bardziej dają o sobie znać

Z trwającą falą upałów i rozprzestrzeniającymi się pożarami lasów zmagają się Hiszpania, Francja i Portugalia. Fala ciepła w najbliższych dniach ma dotrzeć do kolejnych europejskich krajów.

Czerwonym alertem pogodowym zostały objęte obszary hiszpańskiej Andaluzji, Estremadury oraz Galicji. Do mieszkańców zaapelowano o ostrożność i zwracanie uwagi na komunikaty dotyczące pogody.

Wysoka temperatura powietrza sprawiła również, że w zachodniej części Hiszpanii doszło do rozległych pożarów. Ogień strawił co najmniej 3,5 tysiąca hektarów. Z powodu pożarów z miasta niedaleko Madrytu ewakuowano prawie 500 mieszkańców.

Więcej na temat upałów w Europie można przeczytać w poniższym tekście:

Więcej o: