Kolejny dzień z upałem i susza. Ekstremalne zagrożenie pożarowe w zachodniej Polsce

W czwartek ekstremalne zagrożenie pożarowe obejmie znaczną część zachodniej części Polski. Będzie to kolejny dzień upałów - dla większości kraju obowiązują ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozy dotyczące zagrożenia pożarowego lasów. Wysokie zagrożenie pożarami ma się pojawić w czwartek i w piątek.

Więcej o środowisku przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekstremalne zagrożenie pożarowe w Polsce - prognozy IMGW

Ekstremalne zagrożenie pożarowe w czwartek obejmie całe województwo wielkopolskie i praktycznie całe woj. zachodnio-pomorskie, lubuskie, dolnośląskie i kujawsko-pomorskie. Według prognoz IMGW równie wysokie zagrożenie obejmie część Pomorza i woj. opolskiego i łódzkiego. Natomiast wysokie i bardzo wysokie zagrożenie pożarowe lasów obejmie Mazowsze i woj. warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie.

Z kolei w piątek IMGW prognozuje ekstremalne zagrożenie pożarowe w części woj. kujawsko-pomorskiego, opolskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. We wschodniej części Polski zagrożenie pożarami lasów będzie bardzo wysokie lub wysokie. Natomiast w woj. zachodnio-pomorskim i pomorskim zagrożenie będzie miejscami niskie, a nawet bardzo niskie.

Upały w Polsce. W czwartek będzie gorąco. "Taka sytuacja zdarza się rzadziej niż raz na 25 lat"

Czwartek będzie kolejnym dniem upałów w Polsce. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w całym kraju będzie pogodnie, dopiero w godzinach popołudniowych na zachodzie kraju może pojawić się więcej chmur, a także burze.

Będzie jeszcze cieplej niż w środę - powiedział Grzegorz Walijewski z IMGW. - Temperatura maksymalna od 29 na Suwalszczyźnie, na obszarach podgórskich, przez około 34 w Centrum. Najcieplej będzie w województwie wielkopolskim - tutaj 37 stopni. Nad morzem będzie bardzo ciepło. Termometry będą wskazywały od 30 do 34 stopni. I tutaj klimatolodzy mówią wprost - taka sytuacja zdarza się rzadziej niż raz na 25 lat - dodał Grzegorz Walijewski.

Dla większości kraju obowiązują ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami. Lekarze i specjaliści zalecają by między 11:00 a 17:00 nie wychodzić na słońce, pić minimum 3 litry wody, w ciągu dnia zamykać okna i zasłaniać zasłony, a po zmroku - wietrzyć mieszkania.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Pożary pustoszą góry na terenie Kosowa
Więcej o: