Segregacja śmieci powinna się opierać na pięciu frakcjach. Aby bez problemu odróżnić, do których pojemników powinny trafić poszczególne odpady, zostały one oznakowane kolorami: niebieskim (papier), zielonym (szkło), żółtym (metale i tworzywa sztuczne), brązowym (bioodpady), czarnym (odpady zmieszane). Co zrobić z pozostałościami po remoncie? Gdzie wyrzucić styropian, tynk i kawałki płytek? Odpowiadamy.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Styropian to polistyren ekspandowany, czyli porowate tworzywo sztuczne, które jest uzyskiwane poprzez podgrzewanie granulek z parą wodną. Materiał ma wiele zastosowań i często jest niezbędny przy remontach. Gdzie go wyrzucić?
Tynki i kawałki płytek nie nadają się do żadnego z pojemników. Aby zutylizować gruz, należy wynająć odpowiedni kontener, co wiąże się z kosztami. Cena wynajmu zależna jest od wielkości i przeznaczenia pojemnika. Waha się od 250 do nawet 900 zł za tydzień.
Może się okazać, że kontener nie będzie potrzebny. Pozostałości po remoncie możemy zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Aktualnie limit odpadów rozbiórkowych przyjmowanych za darmo wynosi 300 kg na osobę rocznie. To oznacza, że z czteroosobowego gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie w ciągu roku 1200 kg gruzu.