Segregacja śmieci po remoncie. Styropian, tynk i kawałki płytek. Co z nimi zrobić?

Segregacja śmieci jest obowiązkiem. Kwalifikacja niektórych odpadów wciąż sprawia jednak wielu osobom duży kłopot. Styropian, tynk i kawałki płytek to zmora wielu remontów - co z nimi zrobić?

Segregacja śmieci powinna się opierać na pięciu frakcjach. Aby bez problemu odróżnić, do których pojemników powinny trafić poszczególne odpady, zostały one oznakowane kolorami: niebieskim (papier), zielonym (szkło), żółtym (metale i tworzywa sztuczne), brązowym (bioodpady), czarnym (odpady zmieszane). Co zrobić z pozostałościami po remoncie? Gdzie wyrzucić styropian, tynk i kawałki płytek? Odpowiadamy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Lubuska policja rozbiła mafię śmieciową

Segregacja śmieci po remoncie. Styropian - gdzie wyrzucić?

Styropian to polistyren ekspandowany, czyli porowate tworzywo sztuczne, które jest uzyskiwane poprzez podgrzewanie granulek z parą wodną. Materiał ma wiele zastosowań i często jest niezbędny przy remontach. Gdzie go wyrzucić?

  1. Styropian, który posłużył do opakowania produktów, na przykład elektroniki kupionej w markecie, będzie styropianem czystym. Zatem podlega recyklingowi. Należy wyrzucić go do żółtego kontenera na plastik i metale.
  2. Styropian, który został po remoncie lub budowie, powinno się oddać do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Można także wynająć firmę zajmującą się profesjonalnym wywozem odpadów.

Tynk i kawałki płytek. Co z nimi zrobić?

Tynki i kawałki płytek nie nadają się do żadnego z pojemników. Aby zutylizować gruz, należy wynająć odpowiedni kontener, co wiąże się z kosztami. Cena wynajmu zależna jest od wielkości i przeznaczenia pojemnika. Waha się od 250 do nawet 900 zł za tydzień.

Może się okazać, że kontener nie będzie potrzebny. Pozostałości po remoncie możemy zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Aktualnie limit odpadów rozbiórkowych przyjmowanych za darmo wynosi 300 kg na osobę rocznie. To oznacza, że z czteroosobowego gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie w ciągu roku 1200 kg gruzu.

Więcej o: