Lasy Państwowe pokazały zdjęcie. Zgadniecie, co przedstawia? Podpowiadamy: to nie grzyb

Lasy Państwowe zamieściły w swoich mediach społecznościowych zdjęcie niezwykłego organizmu. Być może ktoś z was natknął się na niego podczas przechadzek po lesie lub łące czy też w trakcie grzybobrania? Wbrew pozorom to nie grzyb, a śluzowiec, w języku angielskim znany pod nazwą "psie wymioty" (ang. dog sick slime mould).

Wysyp grzybów w Polsce wciąż trwa, a media społecznościowe zarzucane są zdjęciami dorodnych okazów borowików czy "grzybowych polanek". I choć grzyby potrafią przybierać naprawdę fantazyjne kształty, nie są w tym odosobnione. Na łąkach i w lasach spacerowicze lub grzybiarze mogą natknąć się również na inne, podobne organizmy. Nie są to jednak grzyby, a śluzowce.

To nie grzyb, to śluzowiec! Lasy Państwowe pokazały zdjęcie

Zdjęcia jednego z niezwykłych okazów śluzowców zamieściły w swoich mediach społecznościowych Lasy Państwowe. "Zdarza się natknąć na łące na takie nie wiadomo co. Anglojęzyczni nazywają to dziwactwo "Dog sick slime mould", jako że przypomina... psie wymiociny" - czytamy w poście.

Więcej informacji na temat środowiska na stronie głównej Gazeta.pl

Jak czytamy dalej, "Polacy podeszli do tego ciekawego organizmu z większą sympatią i nazwali go "Pianką okazałą" (Mucilago crustacea). A jak się już pewnie domyślacie, jeżeli coś nosi dziwaczną nazwę i z wyglądu nie przypomina właściwie niczego szczególnego, to jest to zapewne śluzowiec" - piszą Lasy Państwowe.

Jak dodają, śluzowiec to organizm niegroźny, "polujący na mikroorganizmy i wspinający się na źdźbła traw i drobne gałązki, gdzie w spokoju może dojrzeć okazała zrosłozarodnia. Podziwiamy, nie niszczymy" - apelują przedstawiciele LP.

Śluzowce - niezwykłe organizmy, które potrafią rozwiązać zagadkę labiryntu

Śluzowce to organizmy należące do grupy eukariontów, czyli takich, które zbudowane są z komórek posiadających jądro komórkowe. Choć w przeszłości bywały zaliczane zarówno do królestwa roślin, jak i grzybów, wielu badaczy twierdzi, że bliżej im do zwierząt. Śluzowce bowiem potrafią się poruszać (Lasy Państwowe wspominają o "wspinaniu się"), a także "polują" i trawią mikroorganizmy, które uda się im schwytać.

W komentarzu do swojego postu Lasy Państwowe przywołują również przykład śluzowca o nazwie Physarum polycephalum. Pomimo braku układu nerwowego - ma on być zdolny do rozwiązywania tzw. zagadki labiryntu (wyszukiwanie w labiryncie najkrótszej trasy łączącej dwa źródła pokarmu). Zdaniem badaczy śluzowiec ten potrafi także inteligentnie się żywić - usadawia się tak, by otrzymywać możliwie najbardziej zbilansowane pożywienie z otoczenia.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Śluzowce można spotkać na łąkach i w lasach od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Potrzebują jednak sporo wilgoci, więc tam, gdzie jest sucho, trudno nam będzie wypatrzyć choć jeden okaz.

Śluzowiec w cyklu swojego życia przybiera dwie postacie. Pierwsza ta śluźnia, która jest niewielka i często rozwija się w ciemności. Druga to zarodnia, którą można podziwiać już na powierzchni. Organizmy te różnią się między sobą kształtem i kolorem, a także rozmiarem. Niektóre są mikroskopijne, inne osiągają średnicę kilkunastu centymetrów

Więcej zdjęć śluzowców w galerii zdjęć dołączonych do artykułu.

Więcej o: