Gmina Dobra ma śmieciowy problem. Mocna podwyżka cen za wywóz odpadów. Mieszkańcy podpisują petycję

Opłaty za wywóz śmieci w gminie Dobra wzrosły o 70 proc., a odpady mają być rzadziej odbierane. Mieszkańcy buntują się i podpisują petycję w sprawie cofnięcia zmian.

Od 1 stycznia opłaty dla mieszkańców gminy Dobra (woj. zachodniopomorskie) za wywóz śmieci wzrosły aż o 70 procent. Gmina jednocześnie wprowadziła dodatkowy limit 120 litrów na bioodpady i przekazała, że odpady zmieszane będą odbierane co dwa tygodnie (zamiast raz w tygodniu).

Dobra płaci więcej za wywóz śmieci niż sąsiednie gminy

Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra wyjaśniła w komunikacie zamieszczonym na Facebooku: "Oczekujemy przywrócenia cotygodniowych odbiorów odpadów zmieszanych, zwiększenia lub zniesienia limitu odbiorów bioodpadów oraz zwiększenia ilości worków do segregacji śmieci". Jednocześnie mieszkańcy oburzeni decyzją gminy zbierają podpisy pod petycją w sprawie wycofania zmian.

Podpisy zbiera m.in. radny gminy Paweł Malinowski. - Porównując nasze warunki z gminami ościennymi, jak Szczecin czy Kołbaskowo, to w Szczecinie płaci się 10,30 złotych za metr sześcienny, w Kołbaskowie 10 złotych - powiedział radny w rozmowie z TVN24. Wskazał, że w tych gminach nadal odbiera się śmieci co tydzień, a limitów albo nie ma, jak w Szczecinie, albo jest dwa razy wyższy - jak w Kołbaskowie. Tymczasem gmina Dobra płaci najwięcej, bo 12 złotych.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gmina Dobra tłumaczy się z podwyżki. Wskazuje na poprzednią umowę

Anna Budzyńska z wydziału gospodarki odpadami komunalnymi i egzekucji gminy Dobra tłumaczy, że poprzednia umowa obowiązywała od czerwca 2019 roku do końca 2022 roku. - W tym czasie ceny za wszystkie media szalały - mówiła Budzyńska w rozmowie z TVN24. Dodała, że wzrost opłat i ograniczenia wynikają z cen, jakie zaproponowali oferenci w zamówieniu publicznym oraz wzrostu kosztów administracyjnych - te mają w 2023 roku wynieść około 16 milionów złotych.

Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet 4 razy więcej
Więcej o: