Kirunę zamieszkuje dziś ok. 18 tys. ludzi. Miasto od samego początku było ściśle powiązane z kopalnią, która została uruchomiona w 1900 roku. Jest to największa kopalnia rudy żelaza na świecie - należy do szwedzkiego państwowego koncernu wydobywczego LKAB, a jej wydobycie stanowi 80 proc. zapotrzebowania Unii Europejskiej.
Kopalnia powoduje obniżanie się powierzchni gruntu, co poważnie zagraża mieszkańcom i całemu miastu. W tamtejszym szpitalu pojawiły się już pęknięcia, a szkoła stwarza zagrożenie dla uczniów - podaje "The Guardian".
Dlatego też zdecydowano się na najbardziej radykalny projekt relokacji na świecie - Kiruna, wraz z wieloma budynkami i mieszkańcami, zostanie przeniesiona o trzy kilometry na wschód od obecnej lokalizacji.
Jednym z budynków, który zostanie przeniesiony, jest kościół powstały w 1912 roku. Drewniany budynek o masie 600 ton zostanie załadowany na naczepy i przeniesiony w nowe miejsce w pobliżu miejscowego cmentarza - pisze brytyjski dziennik. Nie wszystkie obiekty zostaną przeniesione - część zostanie wyburzona.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Koszt całej operacji ma wynieść ok. 3 mld euro - donosi serwis The Local. Część tej kwoty pokryje koncern wydobywczy LKAB. Projekt będzie wymagał przeprowadzki ok. 6 tys. mieszkańców. "Prace mogą zakończyć się dopiero w 2035 roku, a miasto nie otrzymało żadnego zabezpieczenia, że przyszłe wydobycie nie doprowadzi do dalszych zmian" - pisze "The Guardian".
W styczniu 2023 r. szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB wykrył w pobliżu Kiruny ponad milion ton metali ziem rzadkich. Złoże o nazwie Per Geijer znajduje się w obrębie szwedzkiej części koła podbiegunowego. Od wielu dekad region ten znany jest z bogatych złóż metali.
Metale ziem rzadkich to grupa 17 pierwiastków chemicznych, które są wykorzystywane w zaawansowanej technologicznie produkcji odnawialnych źródeł energii i całej gospodarki zeroemisyjnej. Surowce te są niezbędne do produkcji m.in. turbin wiatrowych czy baterii stanowiących podstawę pojazdów elektrycznych.