Tajemnicze otwory w drzewach w Tatrach. Robota człowieka? Znamy sprawcę [ZDJĘCIA]

W Tatrzańskim Parku Narodowym znaleziono drzewa z wielkimi, podłużnymi otworami. Jednak sprawca jest dobrze znany. Otwory nie zostały wykonane przez człowieka, a ptaki - dzięcioły czarne.

Tatrzański Park Narodowy zamieścił na swoim profilu społecznościowym na Facebooku zdjęcia przedstawiające drzewa w Tatrach, a w nich otwory o niecodziennych kształtach. Dziury wyglądają tak, jakby zostały wykonane celowo przez człowieka. Na szczęście nie doszło tam do aktu wandalizmu.

Tatry. Drzewa z dziwnymi dziurami. Tatrzański Park Narodowy wyjaśnia. "Widzieliście takie dziuple?"

"Widzieliście takie dziuple? Te spore i równo wydrążone otwory w drzewach wykuwa dzięcioł czarny w poszukiwaniu przede wszystkim larw chrząszczy, głównie z rodziny kózkowatych (Cerambycidae). Bardzo lubi też mrówki i larwy innych owadów" - wyjaśnia Tatrzański Park Narodowy. Dziury są następnie wykorzystywane przez inne zwierzęta.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Jego żerowiska stają się później miejscami lęgowymi i schronieniem dla szeregu innych gatunków ptaków - tzw. dziuplaków wtórnych (włochatki, siniaka, puszczyka), nietoperzy i mniejszych ssaków" - czytamy. Tatrzański Park Narodowy według szacunków liczy 18-20 par dzięcioła czarnego.

Tatry. Ludzie pokazują zdjęcia drzew z wielkimi otworami

Użytkownicy pod wpisem Tatrzańskiego Parku Narodowego podzielili się swoimi fotografiami. Można na nich zobaczyć niemal identyczne otwory w drzewach. Również w tych przypadkach, winne są tamtejsze dzięcioły.

Dzięcioł czarny jest największym europejskim gatunkiem z rodziny dzięciołowatych. Jest jednocześnie najskromniej ubarwiony. Jego potężną moc ma jasny dziób, długi na ok. pięć centymetrów, potrafi rozkuwać obumarłe pnie lub robić głębokie dziury w drzewach.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego
Więcej o: