Tajemnicze otwory w drzewach w Tatrach. Robota człowieka? Znamy sprawcę [ZDJĘCIA]

W Tatrzańskim Parku Narodowym znaleziono drzewa z wielkimi, podłużnymi otworami. Jednak sprawca jest dobrze znany. Otwory nie zostały wykonane przez człowieka, a ptaki - dzięcioły czarne.

Tatrzański Park Narodowy zamieścił na swoim profilu społecznościowym na Facebooku zdjęcia przedstawiające drzewa w Tatrach, a w nich otwory o niecodziennych kształtach. Dziury wyglądają tak, jakby zostały wykonane celowo przez człowieka. Na szczęście nie doszło tam do aktu wandalizmu.

Dyrekcja Lasów Państwowych odpowiada na nasze śledztwoDyrekcja Lasów Państwowych odpowiada na nasze śledztwo

Tatry. Drzewa z dziwnymi dziurami. Tatrzański Park Narodowy wyjaśnia. "Widzieliście takie dziuple?"

"Widzieliście takie dziuple? Te spore i równo wydrążone otwory w drzewach wykuwa dzięcioł czarny w poszukiwaniu przede wszystkim larw chrząszczy, głównie z rodziny kózkowatych (Cerambycidae). Bardzo lubi też mrówki i larwy innych owadów" - wyjaśnia Tatrzański Park Narodowy. Dziury są następnie wykorzystywane przez inne zwierzęta.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Jego żerowiska stają się później miejscami lęgowymi i schronieniem dla szeregu innych gatunków ptaków - tzw. dziuplaków wtórnych (włochatki, siniaka, puszczyka), nietoperzy i mniejszych ssaków" - czytamy. Tatrzański Park Narodowy według szacunków liczy 18-20 par dzięcioła czarnego.

Głowienka zwyczajnaPolska górą! No prawie. Czechy wybrały ptaka roku. To "polák velký"

Tatry. Ludzie pokazują zdjęcia drzew z wielkimi otworami

Użytkownicy pod wpisem Tatrzańskiego Parku Narodowego podzielili się swoimi fotografiami. Można na nich zobaczyć niemal identyczne otwory w drzewach. Również w tych przypadkach, winne są tamtejsze dzięcioły.

Dzięcioł czarny jest największym europejskim gatunkiem z rodziny dzięciołowatych. Jest jednocześnie najskromniej ubarwiony. Jego potężną moc ma jasny dziób, długi na ok. pięć centymetrów, potrafi rozkuwać obumarłe pnie lub robić głębokie dziury w drzewach.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego
Więcej o: