Rosja ma plan sabotażu na wypadek wojny z Zachodem. Przechwycono komunikaty

Rosja stworzyła program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym na wypadek pełnego konfliktu z Zachodem. Przechwycone rosyjskie komunikaty wskazują na obecność tzw. statków widmo - podaje BBC, powołując się na śledztwo publicznych nadawców krajów nordyckich.
Zobacz wideo

Rosja posiada na Morzu Północnym flotę statków imitujących trawlery rybackie i statki badawcze, które mają podwodny sprzęt obserwacyjny i mapują kluczowe miejsca możliwego sabotażu - informuje BBC, powołując się na szczegóły śledztwa przeprowadzonego wspólnie przez publicznych nadawców telewizyjnych z Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Jeden z duńskich oficerów kontrwywiadu uważa, że rosyjski program sabotażowy to jeden z elementów przygotowań na wypadek pełnego konfliktu z Zachodem.

Rosja posiada "statki widmo" na Morzu Północnym. Farmy wiatrowe na celowniku Moskwy

Nadawcy publiczni wymienionych wyżej państw wyjaśniają, że przeanalizowali przechwycone rosyjskie komunikaty, które wskazują na obecność tzw. statków widmo, pływających po wodach nordyckich. Statki te miały mieć wyłączone nadajniki, aby nie ujawniać swojej lokalizacji - podaje BBC.

Śledztwo skupia się na rosyjskim okręcie "Admirał Władimirski", który oficjalnie jest ekspedycyjnym statkiem oceanograficznym. Jednostka ta miała pływać przez miesiąc z wyłączonym nadajnikiem i zwalniać, gdy zbliżała się do obszarów z farmami wiatrowymi. "Gdy reporter podpłynął małą łodzią do statku, został skonfrontowany z zamaskowaną osobą niosącą coś, co wyglądało na wojskowy karabin szturmowy" - pisze BBC.

Farmy wiatrowe zagrożone? "Rosjanie próbowali odkryć, jak działa system energetyczny na Morzu Północnym"

W lutym 2023 r. holenderski wywiad wydał ostrzeżenie o działaniach, które mogą wskazywać na przygotowania do zakłócenia lub sabotażu infrastruktury morskiej - informowała Agencja Reutera. Szef wywiadu wojskowego Holandii, generał Jan Swillens, ostrzegał, że w pobliżu farmy wiatrowej na Morzu Północnym wykryto rosyjski statek, który mapuje miejsca. - W ostatnich miesiącach widzieliśmy, że Rosjanie próbowali odkryć, jak działa system energetyczny na Morzu Północnym. Zauważyliśmy to po raz pierwszy - mówił Swillens.

Więcej o: