Kraby w polskich lasach? Lasy Państwowe podzieliły się ciekawostką

Lasy Państwowe podzieliły się ciekawostką o stworzonkach, które można spotkać latem na polskich łąkach i w lasach. Poruszają się i wyglądają trochę jak kraby, ale na tym podobieństwa się kończą. Co to za zwierzęta?

"Patrzysz między liście i myślisz sobie... zaraz, zaraz, czy to krab? I niewiele się pomylisz! Choć oczywiście nie spotkamy krabów spacerujących po roślinach na łące, to pająki z rodziny ukośnikowatych lubią je przypominać" - napisały w niedzielę Lasy Państwowe na Facebooku. Do wpisu dołączyły zdjęcie takiego "kraba", ukrytego między liśćmi.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Pająk, a zachowuje się jak krab. Niektóre z ukośnikowatych potrafią zmieniać swój kolor

Do rodziny ukośnikowatych należy około 2000 gatunków, z których w Polsce występują 43 - można je spotkać na łąkach, polach i w lasach. Pająki te polują na swoje ofiary z zaskoczenia, chowając się między liśćmi lub płatkami kwiatów. Niektóre gatunki - np. kwietnik - mają zdolność zmieniania swojego ubarwienia.

Ukośnikowate osiągają zwykle od 2 do 23 milimetrów długości. "Dwie pary przednich odnóży tych pająków potrafią się znacznie wyróżniać na tle pozostałych, zarówno rozmiarem jak i ubarwieniem. Charakterystyczna poza pająka dodatkowo nadaje im wyglądu niewielkich szczypiec" - podały Lasy Państwowe. Ukośnikowate są nieco spłaszczone i potrafią poruszać się nie tylko do przodu, ale także w tył i na boki, tak samo jak kraby. Z tego powodu "anglojęzyczni często określają je potoczną nazwą 'crab spiders'" - dodały LP.

Sporo gatunków pająków ukośnikowatych jest w Polsce zagrożonych wyginięciem

Choć poszczególne gatunki pająków ukośnikowatych - jak np. Heriaeus graminicola - lokalnie mogą występować w dużej liczbie, są rzadkie w skali kraju i widnieją na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.

Więcej o: