Pożar lasów w Kanadzie widać z satelity. Dym wkrótce pojawi się nad Europą

Dym z ogromnych pożarów, które dławią Kanadę, wkrótce dojdzie do Europy. Meteorolodzy przewidują, że pojawi się on na europejskim niebie jeszcze przed zachodem słońce. Kanada ostrzega za to przed ożywieniem kolejnych pożarów.

"Pożary lasów w Quebecu są widziane z satelity" - poinformował w poniedziałek włoski meteorolog Giulio Betti. "W nadchodzących godzinach nad zachodnioeuropejskim niebem pojawi się dym" - przewidywał. Wieczorem innym obserwator pogody Antonio Vecoli relacjonował, że tuż przed zachodem słońca dym z Quebecu rzeczywiście dotknął Europę nad Francją i północnym wybrzeżem Hiszpanii oraz Portugalii. Przewiduje, że kolejny tym razem "masywny pióropusz pojawi się w ciągu następnych godzin". Nie należy się go jednak bać. Gdy na początku miesiąca dym z Kanady dotarł do Norwegii. Nikolaos Evangeliou, naukowiec z NILU uspokajał, że zanieczyszczone powietrze nie powinno mieć negatywnego wpływu dla zdrowia Norwegów, ponieważ dym, przemierzając tak duże odległości, został w dużym stopniu rozrzedzony. 

Ogromne pożary w Kanadzie

Nie mogą tego powiedzieć za to Kanadyjczycy. W weekend zła jakość powietrza w Montrealu spowodowana pożarami w Quebecu zmusiła do odwoływania wielu wydarzeń. Environment Canada poinformowało, że wskaźnik jakości powietrza (AQHI) dla Montrealu wynosi 10+, co odpowiada poziomowi "bardzo wysokiego ryzyka" - przytacza stacja CBC. Uznano je za miasto z "najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie". Zamknięte były także odkryte obiekty sportowe, w tym baseny.  

W prowincji Quebec od początku roku odnotowano prawie 500 pożarów - ponad dwukrotnie więcej niż średnia z ostatniej dekady w tym samym okresie. Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że to najgorszy sezon pożarów lasów w historii kraju. W wielu regionach obowiązują strefy "zagrożenia pożarowego i wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się pożarów". W oficjalnych komunikatach wskazywano, że sytuacja może jeszcze się pogorszyć. "Ze względu na niskie opady i rosnące temperatury, wskaźniki palności wahają się od bardzo wysokich do ekstremalnych w kilku regionach Quebecu. Takie warunki pogodowe mogą ożywić istniejące pożary i doprowadzić do wybuchu nowych" - czytamy. Według danych SOPFEU, w sobotę rano w Quebecu aktywnych było 114 pożarów lasów, z czego 82 w strefie intensywnej. Większość pożarów wymyka się spod kontroli, a Kanadyjczykom brakuje strażaków do walki z żywiołem. 

Więcej o: