Wieloryb skrywał w brzuchu skarb warty pół mln dol. "Wszyscy patrzyli na dłonie, kiedy wracałem na plażę"

W brzuchu martwego wieloryba, wyrzuconego przez fale na brzeg wyspy La Palma, odnaleziono substancję wartą pół mln dolarów. Przyczyną śmierci zwierzęcia była ambra, niezwykle rzadki i cenny składnik wykorzystywany do produkcji perfum. Pieniądze pozyskane z jej sprzedaży władze wyspy chcą przeznaczyć na pomoc ofiarom wybuchu wulkanu, do którego doszło w 2021 r.

Padłe zwierzę morskie znaleziono na brzegu wyspy La Palma, należącej do kompleksu Wysp Kanaryjskich. W celu poznania przyczyny jego śmierci przeprowadzono sekcję zwłok. Ujawniła ona niezwykły skarb znajdujący się w brzuchu kaszalota.

Zobacz wideo Tusk wyliczył koszty rodzinnych wakacji nad Bałtykiem. "Kto jedzie z dziećmi na urlop, szykuje kanapki na cały tydzień"

Skarb warty pół mln. dolarów we wnętrzu padłego wieloryba. Pływające złoto okazało się dla zwierzęcia zabójcze

Za zbadanie zwłok martwego kaszalota odpowiedzialny był Antonio Fernandez Rodriguez, szef Instytutu Zdrowia Zwierząt i Bezpieczeństwa Żywności na Uniwersytecie w Las Palmas. Mężczyzna podejrzewał, że zwierzę zmarło na skutek problemów z trawieniem. Poszukując czegoś nietypowego w okolicy okrężnicy, natrafił na duży, twardy przedmiot.

- To, co wyjąłem, to kamień o średnicy około 50-60 cm i wadze 9,5 kg - przytacza słowa eksperta brytyjski dziennik "The Guardian". Okazało się, że przyczyną śmierci zwierzęcia była sepsa, wywołana dużym złogiem ambry, zwanej również pływającym złotem. - Fale zalewały wieloryba. Wszyscy patrzyli, kiedy wracałem na plażę, ale nie wiedzieli, że to, co trzymam w dłoniach, to ambra - dodał Fernandez Rodriguez. 

Wartość substancji oszacowano na blisko pół mln. dolarów. Pieniądze z jej sprzedaży mają trafić do osób poszkodowanych w wyniku wybuchu wulkanu, do którego doszło w 2021 r.

Czym jest ambra? Rzadki składnik drogich perfum jest wydalany przez wieloryby

Święty Graal perfumiarzy powstaje w ciele tylko jednego na 100 kaszalotów. Ambra kształtuje się z ciał kalmarów i mątw, które nie podlegają procesowi trawienia, a mimo to nie zostały zwymiotowane przez zwierzę. Pływające złoto jest ostatecznie wydalane do morza, gdzie dryfuje na wodzie. Zdarza się jednak, że bryła pozostaje w ciele wieloryba, rosnąc do rozmiaru, który powoduje rozerwanie jelita. Uszkodzenie narządu wewnętrznego kończy się śmiercią zwierzęcia. Ambra wydziela zapach podobny do drzewa sandałowego. Swoją sławę w przemyśle perfumiarskim zawdzięcza właściwości utrwalania i przedłużania trwałości innych zapachów.

Więcej o: