Parlament Europejski przyjął przepisy dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych. PO i PiS były przeciw

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Jest to jeden z filarów europejskiego Zielonego Ładu. Przeciwko nowym przepisom głosowali niemal wszyscy europosłowie z PO i Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz wideo Prof. Piskozub: Bałtyk jakiś będzie, ale to już nie będzie ten Bałtyk, który znamy

W środę podczas głosowania w europarlamencie rozporządzenie pod nazwą Nature Restoration Law zostało przyjęte 336 głosami. 300 osób było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. Wcześniej odbyło się również głosowanie za odrzuceniem projektu Komisji. 312 osób było za odrzuceniem, 324 głosowało przeciwko, a 12 wstrzymało się od głosu.

Parlament Europejski przyjął Nature Restoration Law. Przeciwko przepisom głosowało PO i PiS

Z Polaków biorących udział w głosowaniu propozycje chcieli wyrzucić do kosza europosłowie Platformy Obywatelskiej (z wyjątkiem Janiny Ochojskiej), z PSL-u i Zjednoczonej Prawicy. Przeciwko byli wszyscy Polacy z grupy socjalistów i liberałów. "PO ramię w ramię z PiS głosuje przeciw ochronie przyrody w Europie, za dalszym wycinaniem lasów etc. Na szczęście przegrali głosowanie, ale to kolejna lekcja: formacja Donalda Tuska nie ma kręgosłupa moralnego" - skomentował aktywista Jan Mencwel.

Według zwolenników rozporządzenia, przepisy są niezbędne, by zatrzymać degradację ekosystemów i uniknąć utraty różnorodności biologicznej. Przeciwnicy argumentują, że przepisy doprowadzą do ograniczenia produkcji żywności i podwyżki cen oraz uderzą one w rolników i leśników. Jednak dziś w głosowaniu nieznaczną przewagę mieli zwolennicy propozycji Komisji. To oznacza, że regulacje teraz będą negocjowane przez przedstawicieli Europarlamentu i unijnych krajów i od wyniku tych rokowań zależy ostateczny kształt przepisów.

Czym jest Nature Restoration Law?

Rozporządzenie Nature Restoration Law zakłada, że kraje Unii Europejskiej będą działać na rzecz odbudowy zdegradowanych przez człowieka lasów, rzek i mokradeł; lepszej zieleni także w miastach, czy ochrony gatunków żyjących w tych miejscach. Działania naprawcze mają być rozłożone na prawie 30 lat, a 1/5 powinna być przeprowadzona do końca tej dekady. W ten sposób Unia Europejska chce, poza odchodzeniem od szkodliwych paliw kopalnych, lepiej zadbać o przyrodę. Ustawa o odbudowie zasobów przyrody jest istotnym elementem europejskiego Zielonego Ładu i jest zgodna z konsensusem naukowym i zaleceniami dotyczącymi przywracania ekosystemów w Europie.

Więcej o: