Brytyjska profesorka uważa, że istnieje "życie na księżycu Jowisza". Stworzenia mają być podobne do ośmiornic

Życie może istnieć na Europie, księżycu Jowisza. Tak twierdzi brytyjska profesorka Monica Grady. Jej zdaniem potencjalnie istniejące tam istoty, są na podobnym poziomie rozwoju intelektualnego co ośmiornice.

Poszukiwanie życia jest jednym z najbardziej zajmujących zadań naukowców badających kosmosem. Jednym z nich jest brytyjska profesorka Monica Grady, która zajmuje się naukami planetarnymi i kosmicznymi na Uniwersytecie Liverpool Hope. Uważa, że życia powinniśmy szukać na Marsie, gdzie niegdyś mogła być woda. Obecnie mogą tam jednak występować co najwyżej bakterie, jeśli chodzi o żywe stworzenia. Prof. Grady że w tym temacie naszą uwagę powinniśmy skierować na inny obiekt kosmiczny. 

Życie na księżycu Jowisza, Europie, może być podobne do ośmiornic

Jak podają zagraniczne media, m.in. Daily Mail i BBC, prof. Monica Grady twierdzi, że życie w Układzie Słonecznym mogło rozwinąć się na Europie, księżycu Jowisza. Powodem jest woda, która pokrywa praktycznie całą powierzchnię satelity. Znajduje się ona pod grubą pokrywą lodową, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tą hipotezą. Dzięki temu powstała naturalna bariera przed promieniowaniem słonecznym. Zdaniem Grady takie warunki sprawiły, że na Europie mogą istnieć stworzenie, które pod względem intelektualnym mogą być podobne do ziemskich ośmiornic. 

Zobacz wideo Drugi kobiecy spacer kosmiczny. Astronautki wymieniają baterie przy panelach słonecznych

Prof. Monica Grady dodała, że życie w kosmosie najpewniej składa się z tych samych pierwiastków, co ziemskie organizmy. Jej zdaniem, gdzieś w kosmosie musiało pojawić się organizmy żywe, co jest nawiązaniem do paradoksu Fermiego. Grady kwituje to ostrzeżeniem, ze nie oznacza to pozwolenia na niszczenie naszej planety, bo gdzieś tam w kosmosie mogą istnieć inne inteligentne istoty. Profesorka uważa, że mamy obowiązek chronić Ziemię, bo być może jesteśmy jedną formą życia w naszej galaktyce.

Więcej o:
Komentarze (33)
Brytyjska profesorka uważa, że istnieje "życie na księżycu Jowisza". Stworzenia mają być podobne do ośmiornic
Zaloguj się
 • dukeofmar

  Oceniono 3 razy 3

  Czy ktoś edytował ten tekst przed publikacją ?!

 • litecode

  Oceniono 2 razy 2

  "Uważać" to sobie może.
  Póki co, NIE MA NAJMNIEJSZYCH przesłanek do twierdzenia ani o życiu, ani tym bardziej o "intelekcie" hipotetycznych stworów.
  Znamy kilka warunków KONIECZNYCH do powstania życia (zapewne nie wszystkich), ale nawet ich suma NIE JEST warunkiem WYSTARCZAJĄCYM.
  Ani kombinatoryka, ani statystyka (by zaczęła działać z jakimkolwiek przybliżeniem, musielibyśmy odkryć co najmniej jedno życie pozaziemskie - lub tegoż ślady).
  Pani "profesorka" zwyczajnie bredzi. Przynajmniej na gruncie naukowym.
  Bo fantazjować, to każdy sobie może.
  Nawet jeśli warunki sprzyjają, to analogicznie do płatków śniegu - w pozornie identycznych warunkach powstają różne, bardzo różne płatki i praktycznie niemożliwe jest znalezienie dwóch identycznych. Dokładnie tak jak z mieszaninami związków organicznych. A my NIE MAMY zielonego pojęcia, jakie "układy" dobrze rokują, by móc utworzyć jakiekolwiek życie. Tym bardziej nie możemy określić prawdopodobieństwa, że z takiej organicznej brei w ciągu choćby i miliarda lat, powstanie coś biologicznego.

 • keerk

  Oceniono 4 razy 2

  OMG ten "artykuł" to jakiś stek bzdur - domyślam się, że z powodu beznadziejnego streszczenia. Tak czy inaczej - zakładanie, że na Europie jest akurat teraz życie i to w jakimś konkretnym kształcie jest tak wyssane z palca i idiotyczne, że aż ręce opadają.

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 2

  a na księżycach saturna są stworzenia podobne do kaczek tylko z ludzką głową ---ale mózgi mają kacze .

 • mariuszdd

  Oceniono 2 razy 2

  Profesorka na uchodźstwie

 • potyle

  Oceniono 2 razy 2

  "Podobne do ośmiornic" - ale z wyglądu czy charakteru?

 • pan.szklanka

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe czy te ośmiornice też uważają się za zwieńczenie dzieła bożego.

 • helvetik

  Oceniono 6 razy 2

  Profesorka brzmi jak niezbyt lubiana nauczycielka z liceum. Ale próbujcie próbujcie, może na siłę przepchniecie te formy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX