Mars 2020. NASA udostępniła narzędzie, które pozwala śledzić statek kosmiczny w drodze na Marsa

NASA pod koniec lipca wystrzeliła w kosmos statek z łazikiem Perseverance i helikopterem Ingenuity. Teraz amerykańska agencja kosmiczna udostępniła ciekawe narzędzie, które pozwala na śledzenie misji Mars 2020 w czasie rzeczywistym w drodze na Czerwoną Planetę.

Start misji Mars 2020 30 lipca bieżącego roku był wydarzeniem bardzo szeroko komentowanym w mediach. Misja jest bowiem pod wieloma względami przełomowa. Ma pozwolić przede wszystkim na znalezienie ewentualnych śladów życia na Marsie, zebranie przez łazik Perseverance próbek gruntu Czerwonej Planety w celu ich późniejszego przywiezienia na Ziemię oraz odbycie pozaziemskiego lotu helikopterem.

Ingenuity - bo tak nazywa się ten "helikopter" (a właściwie dron) - będzie pierwszym w historii urządzeniem, które ma wzbić się w powietrze na obiekcie kosmicznym innym niż Ziemia przy wykorzystaniu siły nośnej. Ze względu na bardzo rzadką atmosferę Marsa będzie to oczywiście bardzo trudne. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

Zobacz wideo Mars 2020. Tak wyglądał start rakiety Atlas V z przylądka Canaveral na Florydzie

NASA pozwala na śledzenie misji Mars 2020

W odpowiedzi na duże zainteresowanie misją NASA udostępniła narzędzie pozwalające śledzić lot Perseverance i Ingenuity na Marsa. Amerykańska agencja kosmiczna stworzyła w tym celu interaktywną mapę Układu Słonecznego z zaznaczoną pozycją statku kosmicznego misji Mars 2020.

Oczywiście na mapie poza statkiem znalazły się również wszystkie planety Układu Słonecznego, mniejsze obiekty, takie jak planety karłowate (np. Pluton czy Ceres), najbardziej znane komety (np. Halley'a i Hale-Boppa), a nawet wcześniej wystrzelone sondy kosmiczne badające Układ Słoneczny - m.in. New Horizons czy Voyager 2.

Narzędzie pozwalające śledzić misję Mars 2020Narzędzie pozwalające śledzić misję Mars 2020 fot. screen ze strony NASA

Narzędzie jest dostępne pod TYM linkiem.

Rzecz jasna, aby móc ocenić pozycję urządzeń misji Mars 2020 w przestrzeni kosmicznej, NASA zachowała odpowiednią skalę odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami. Co więcej, mapę można swobodnie obracać, dlatego widok może być ustawiony pod dowolnym kątem do płaszczyzny ekliptyki.

Po kliknięciu w dany obiekt rozwijany jest z kolei opis (w j. angielskim) wraz z linkiem do bogatszego w treść opisu na stronach NASA. Z tego miejsce można też porównać wielkość danego obiektu z innymi, podobnymi instrumentami badawczymi lub ciałami niebieskimi.

Narzędzie pozwalające śledzić misję Mars 2020Narzędzie pozwalające śledzić misję Mars 2020 fot. screen ze strony NASA

Misja Mars 2020 wyląduje w kraterze Jezero na Czerwonej Planecie już 18 lutego 2021 roku. Miejsce to faktycznie kiedyś było jeziorem, a ślady wody są tam obecne do dziś. Naukowcy mają nadzieję, że w kraterze znajdą ślady ewentualnych organizmów, które kiedyś mogły żyć w marsjańskim jeziorze.

Więcej o: