NASA publikuje nagranie z misji OSIRIS-REx. Zetknięcie z asteroidą Bennu trwało zaledwie 6 sekund

NASA opublikowała nagranie z pobrania próbek kosmicznego pyłu z asteroidy Bennu. Sonda OSIRIS-REx zawisła nad powierzchnią asteroidy i przy wykorzystaniu robotycznego ramienia pobrała próbki. Całość trwała zaledwie 6 sekund.

NASA może mówić o kolejnym sukcesie. Pomyślność misji OSIRIS-REx oznacza, że naukowcy otrzymają próbki pozwalające na zbadanie asteroidy, która formowała się miliardy lat temu. Naukowcy mówią wprost, że asteroida jest "oknem do wczesnego Układu Słonecznego". Dzięki nagraniu opublikowanym przez NASA możemy zobaczyć, jak wyglądała misja Ozyrysa.

NASA opublikowała nagranie z misji OSIRIS-REx

Pobranie próbek z Bennu zostało zarejestrowane przez kamerę SamCam. Trwający zaledwie kilka sekund film został zmontowany z serii 82 zdjęć. Na nagraniu widać, jak sonda zbliża się do powierzchni asteroidy. 

NASA poinformowała o sukcesie misji OSIRIS-REx. Sonda wystartowała z Ziemi w 2016 r. Sonda NASA dotknęła asteroidy i zebrała kosmiczny pył. "Niesamowity wyczyn"

Następnie mechaniczne ramię Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism (TAGSAM) uderza w powierzchnię Bennu, aby wzbić pył do góry. OSIRIS-REx wypuszcza strumień sprężonego azotu, aby wychwycić wysięgnikiem sondy pył oraz niewielkie kamienie z powierzchni. 

Mierząca 0,3 metra głowa mechanizmu zetknęła się z Bennu tylko na około 6 sekund, po czym sonda wykonała manewr oddalenia się z miejsca pobrania próbki. NASA podkreśla, że większość materiału do badań został zebrana w ciągu pierwszych 3 sekund. 

 

Sonda powróci na Ziemię dopiero w 2023 roku

Po wykonaniu misji, OSIRIS-REx powrócił na orbitę asteroidy Bennu, gdzie będzie czekać do marca 2021 r. na odpowiednie warunki na powrót do domu. Sonda kosmiczna wraz z pobranym materiałem do badań ma powrócić na Ziemię w 2023 r.

Asteroida Bennu znajduje się w odległości 321 milionów kilometrów od Ziemi. Jest częścią chmury planetoid, wchodzących w skład grupy Apollo. Sonda OSIRIS-REx została wystrzelona w kosmos w kierunku Bennu w 2016 r. z przylądka Canaveral na Florydzie. 

Radziecki satelita i chińska rakieta minęły się na orbicie o włos. Brakowało kilkunastu metrów Radziecki satelita i chińska rakieta minęły się na orbicie o włos. Brakowało metrów

Thomas Zurbuchen z NASA podkreśla, że misja Ozyrysa na asteroidzie Bennu to "niesamowity wyczyn". Według niego sukces misji oznacza postęp w dziedzinie nauki, inżynierii oraz otwarcie szerszych perspektyw przed przyszłymi misjami.

Zobacz wideo NASA zaskoczona. Odkryto zaćmienia starożytnej Gwiazdy Polarnej
Więcej o: