NASA wybuduje małą elektrownię atomową na Księżycu. Pierwszy reaktor miałby stanąć już za 6 lat

NASA wiąże spore nadzieje z wykorzystaniem energii atomowej na Księżycu. Pierwszy reaktor miałby stanąć już za 6 lat, a kolejne zasiliłyby księżycowe bazy przez przynajmniej dekadę. Już w przyszłym roku NASA ma wyłonić prywatne przedsiębiorstwo, które będzie odpowiedzialne za budowę reaktora.
Zobacz wideo Latający silos na zboże, czyli ważny test nowej rakiety Muska

NASA już od kilku lat wiąże ogromne nadzieje z programem Artemis. Amerykańska agencja kosmiczna chce do 2024 roku wysłać pierwszą kobietę na Księżyc. Naukowcy nie chcą jednak poprzestać na jednym locie, ale stawiają na stałą obecność ludzi na Srebrnym Globie.

NASA chce postawić elektrownię na Księżycu

Jednym z problemów, z którym musi zmierzyć się NASA, jest konieczność zasilenia przyszłej bazy (lub baz) księżycowej. Zdaniem agencji, rozwiązaniem tego problemu ma być budowa niewielkiej elektrowni atomowej na Księżycu. 

Jak donosi CNBC, pierwszy reaktor powinien stanąć na Srebrnym Globie już w 2026 roku. Agencja chce, aby budowa i pierwsze testy bezpieczeństwa zostały przeprowadzone jeszcze na Ziemi, co znacznie przyspieszy i ułatwi realizację pomysłu. Gotowy reaktor miałby zostać wysłany na orbitę Księżyca, a następnie opuszczony w lądowaniu na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Mógłby zostać uruchomiony zaraz po dotarciu na miejsce docelowe.

Reaktor ma mieć moc 10 kW, czyli wystarczyłby do zasilenia trzech lub czterech domów jednorodzinnych na Ziemi. Przez pierwszy rok będzie tylko eksperymentem, jednak jeśli testy pójdą po myśli NASA, agencja wyśle na Księżyc kolejnych kilka reaktorów, które razem wytworzą już moc potrzebną do zasilenia pierwszej bazy księżycowej. Każdy z reaktorów miałby następnie działać przez przynajmniej 10 lat.

Projekt elektrowni jądrowej NASA na MarsieProjekt elektrowni jądrowej NASA na Marsie fot. NASA

Plany NASA wydają się niezwykle ambitne, jednak nie są kompletną abstrakcją. Agencja poczyniła już pierwsze kroki w kierunku realizacji takiego przedsięwzięcia. Poza nakreśleniem planu działania zaprosiła firmy z sektora prywatnego do pomocy przy jego realizacji. Zgłosiły się 22 przedsiębiorstwa, które zostaną wyłonione i przydzielone do konkretnych etapów prac w ramach przyszłych przetargów. Pierwszy - związany z budową samego reaktora - ma się odbyć na początku przyszłego roku,

NASA wiąże spore nadzieje z projektem i - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - w przyszłości może zdecydować się na budowę podobnych elektrowni jądrowych również na Marsie. Zdaniem agencji energia atomowa to czyste i najlepsze źródło prądu dla pozaziemskich baz.