NASA zaprezentowała skład zespołu Artemis. Jego członkowie polecą na Księżyc

NASA ogłosiła grupę astronautów, z których zostaną wytypowani członkowie nowej misji załogowej na Księżyc. Od ostatniego lądowania człowieka na srebrnym globie minęło 48 lat. NASA zapowiada, że ludzka stopa stanie ponownie na Księżycu już w 2024 r.

Skład nowej misji na Księżyc zostanie wytypowany z grupy 18 astronautów, których sylwetki można poznać na stronie internetowej NASA. Amerykańska Agencja Kosmiczna zapowiada, że w skład misji Artemis w ramach współpracy międzynarodowej wejdą również astronauci z innych państw.

NASA powróci na Księżyc w 2024 r. Ogłoszono członków zespołu Artemis

Nazwiska 18 astronautów przedstawił w środę (9 grudnia) wiceprezydent USA Mike Pence podczas spotkania National Space Council na Florydzie.

NASA dokonała sonifikacji danych z trzech misji Naukowcy z NASA pokazali, jak "brzmi" Wszechświat. Wykorzystano dane z trzech misji

- Przedstawiam wam bohaterów, którzy zabiorą nas na Księżyc i dalej - pokolenie Artemis - powiedział wiceprezydent Pence. - To niesamowite, że następny mężczyzna i pierwsza kobieta na Księżycu są wśród nazwisk, które właśnie przeczytaliśmy. Astronauci Artemis to przyszłość amerykańskiej eksploracji kosmosu i ta przyszłość jest świetlana - dodał.

Amerykańska Agencja Kosmiczna podkreśliła, że wszyscy astronauci pochodzą z różnych środowisk i mają różnorodne doświadczenia życiowe i wykształcenie. Na liście 18 potencjalnych uczestników nowej misji na Księżyc znalazło się 9 kobiet. NASA zapowiada, że wśród osób, które w 2024 r. postawią swoje stopy na srebrnym globie na pewno znajdzie się jedna z nich. Może nią być np. Christina Koch, która w październiku 2018 r. wraz z Jessicą Meir przeprowadziła pierwszy kosmiczny spacer, w którym uczestniczyły wyłącznie kobiety.

NASA: Przed zespołem Artemis okres ciężkiej pracy

Jim Bridenstine, szef NASA, podkreślił, że jest wdzięczny prezydentowi oraz ponadpartyjnemu poparciu dla działań całej agencji kosmicznej oraz badań aeronautycznych. - Cieszymy się, że możemy podzielić się kolejnym krokiem w eksploracji kosmosu (…) Naszym celem jest wyprawa na Księżyc w sposób zrównoważony, aby nauczyć się żyć i pracować na innym świecie - zaznaczył.

Przed grupą 18 astronautów oraz całą agencją kosmiczną okres intensywnej pracy i przygotowań. NASA zapowiedziała, że wspólnie z partnerami komercyjnymi będzie pracować nad opracowaniem systemu lądowania, rozwojem systemu szkoleń i określeniem wszystkich wymagań sprzętowych. Grupa astronautów ma się również zająć angażowaniem opinii publicznej i przemysłu we wspieranie badań kosmicznych NASA.

Rakieta Centaur przed startem na Ziemi Naukowcy potwierdzają. Mini-księżyc Ziemi nie jest asteroidą

- Powrót na Księżyc oznacza, że przed nami jest wiele ekscytującej pracy, która pochłonie cały korpus astronautów - powiedział Pat Forrester, astronauta NASA. - Spacer po powierzchni Księżyca byłby spełnieniem marzeń każdego z nas, a każda rola, jaką możemy odegrać w tym przedsięwzięciu jest zaszczytem. Jestem dumny z tej grupy mężczyzn i kobiet i wiem, że każdy z nich wykonałby znakomitą pracę, reprezentując NASA i Stany Zjednoczone podczas przyszłej misji Artemis - dodał.

Zobacz wideo NASA zaskoczona. Odkryto zaćmienia starożytnej Gwiazdy Polarnej
Więcej o: