Perseverance wysłał już tysiące zdjęć z powierzchni Marsa. Jest pierwsza panorama i film 360 stopni

Łazik Perseverance przesyła kolejne zdjęcia wykonane na powierzchni Marsa. Galeria kadrów na stronie NASA liczy już prawie 5 tysięcy fotografii, a w tym tygodniu opublikowano pierwszą panoramę i film w formacie 360 stopni z Czerwonej Planety.

O łaziku Perseverance głośno jest od czwartku, kiedy to pojazd wylądował na powierzchni Marsa. Jego misja trwa dopiero od kilku dni, a NASA już mogła pochwalić się kilkoma niezwykle ciekawymi materiałami z powierzchni planety.

Zobacz wideo NASA publikuje nagranie z lądowania łazika Perserverance

Na poniedziałkowej konferencji prasowej amerykańskiej agencji zaprezentowano m.in. film przedstawiający większą część lądowania łazika (tzw. "siedem minut grozy"). Opublikowano również pierwsze nagranie dźwięku z powierzchni Marsa.

Pierwsze zdjęcie mogło nie zachwycić

Pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa łazik Perseverance przesłał zaledwie kilka minut po wylądowaniu na Marsie. Był to słynny już czarno-biały kadr z szerokokątnego obiektywu (widoczne są duże zniekształcenia beczkowe) schowanego wciąż za przeźroczystą pokrywą ochronną. Szybko w internecie znalazło się grono osób, które narzekały na słabą jakość fotografii z maszyny wartej ponad 2 mld dolarów.

Mars w obiektywie Percy'egoMars w obiektywie Percy'ego Mars w obiektywie Percy'ego

W rzeczywistości jednak NASA zależało na jak najszybszym przekazaniu na Ziemię zdjęcia potwierdzającego udane lądowanie na Marsie. Jakość fotografii była drugorzędna. Wokół łazika wciąż było dużo pyłu wzburzonego w czasie lądowania, a osłony obiektywów kamer musiały pozostać założone, dopóki pył nie opadnie.

Kolejne zdjęcia zrobione już po pewnym czasie od lądowania wyglądają zdecydowanie lepiej. NASA udostępnia je na bieżąco po tym, jak zostaną przesłane przez łazik na Ziemię. Z powodu ograniczonej prędkości transferu, przesłanie wszystkich fotografii jednocześnie nie jest możliwe.

Prawie 5 tys. zdjęć z Marsa

NASA stworzyła nawet album, gdzie obejrzeć możemy wszystkie "surowe" zdjęcia wykonane przez kamery misji Mars 2020. Większość z fotografii wykonał Percy, na którego pokładzie znalazło się aż 19 kamer. Dwa aparaty zainstalowane są jeszcze na helikopterze Ingenuity, a kolejne dwa były na rakietowej platformie, która opuściła bezpiecznie łazik Perseverance na powierzchnię Marsa.

Zdjęcie wykonane przez łazik Perseverance podczas pobytu na MarsieZdjęcie wykonane przez łazik Perseverance podczas pobytu na Marsie fot. NASA/JPL-Caltech

Cały album fotografii wykonanych przez misję Mars 2020 na Czerwonej Planecie liczy sobie obecnie (kolejne będą z pewnością napływać) niespełna 4800 zdjęć, jednak większość z nich to miniaturki w bardzo niskiej rozdzielczości.

Zdjęcie wykonane przez łazik Perseverance podczas pobytu na MarsieZdjęcie wykonane przez łazik Perseverance podczas pobytu na Marsie fot. NASA/JPL-Caltech

Pełnowymiarowych fotografii też jest jednak całkiem sporo, bo 1119 sztuk (możemy odseparować je,  zaznaczając odpowiednią opcję w filtrze). Wykonane zostały wieloma różnymi instrumentami, dlatego część jest kolorowa, a część monochromatyczna.

Zdjęcie wykonane przez łazik Perseverance podczas pobytu na MarsieZdjęcie wykonane przez łazik Perseverance podczas pobytu na Marsie fot. NASA/JPL-Caltech

"Surowe" zdjęcia z Marsa można znaleźć w TYM miejscu.

NASA pokazała niesamowitą panoramę Marsa

Jeszcze ciekawiej prezentuje się jednak panorama Marsa, którą NASA opublikowała w poniedziałek. Fotografie zostały wykonane 20 lutego 2021 (drugiego dnia pobytu na Marsie) przez kamery nawigacyjne łazika. W panoramę sklejono (już na Ziemi) sześć pojedynczych kadrów w wysokiej rozdzielczości. 

Panorama Marsa z łazika PerseverancePanorama Marsa z łazika Perseverance fot. NASA / JPL

Na kanale YouTube prowadzonym przez NASA Jet Propulsion Laboratory pojawił się też film 360 stopni w wysokiej rozdzielczości, prezentujący tężę panoramę w formie wideo sferycznego. Dzięki temu, przeciągając obraz myszką, możemy rozglądać się na Marsie obserwując planetę z perspektywy łazika. 

 

Co więcej, NASA planuje przesłanie na Ziemię kolejnych panoram w jeszcze większej rozdzielczości. Nie zabraknie też oczywiście tysięcy kolejnych fotografii. 

Więcej o: