Mars znów dał o sobie znać. InSight wykrył dwa silne wstrząsy

Dwa trzęsienia na Marsie o sile 3,3 oraz 3,1 stopnia wykryli badacze z NASA, korzystając z sejsmografu lądownika InSight. To jedne z najsilniejszych wstrząsów, jakie udało się zarejestrować do tej pory.
Zobacz wideo Dowód na to, że na czerwonej planecie występuje "ziemskie" zjawisko. Nagranie trzęsienia Marsa

Lądownik InSight, który od listopada 2018 roku bada Marsa, pozwolił na kilka odkryć i dostarczył wielu pomiarów dotyczących Czerwonej Planety. Jedno z nich to tzw. trzęsienia marsa na planecie, które naukowcom z NASA po raz pierwszy udało się zarejestrować w marcu i kwietniu 2019 roku.

Mars. NASA zarejestrowała kolejne dwa duże trzęsienia 

Kolejne miesiące badań pokazały, że delikatne wstrząsy marsjańskiego gruntu o podłożu sejsmicznym nie są na Marsie niczym zaskakującym. Oczywiście ich skala jest kompletnie inna niż w przypadku bardzo aktywnej sejsmicznie Ziemi, jednak badacze i tam zdołali odkryć już ponad 500 trzęsień.

Teraz udało im się zarejestrować dwa z kilku najsilniejszych do tej pory. Nowe wstrząsy miały miejsce 7 oraz 18 marca, jednak poinformowano o nich dopiero teraz. Były dość silne (jak na Marsa) - miały 3,3 oraz 3,1 stopnia w skali Richtera.

Na poniższym filmie widoczny jest sejsmograf, który bada Marsa:

 

Do tej pory lądownik InSight jedynie kilka razy zarejestrował silniejsze wstrząsy. Największy miał do tej pory ok. 4 stopni, a dwa ostatnie - które były stosunkowo silne - miały 3,6 i 3,5 stopnia. Od ich wykrycia na początku 2020 roku badacze nie rejestrowali żadnych zauważalnych trzęsień lub ich sygnały były zagłuszane przez silny wiatr. 

Eksperci dodają, że nowe trzęsienia to również dwa z czterech najwyraźniejszych zapisów do tej pory. Warto dodać, że wszystkie cztery pochodzą z regionu Cerberus Fossae, co dla NASA jest wyraźnym sygnałem, że jest on aktywny sejsmicznie. 

Naukowcy dodają, że watr w miejscu lądowania InSight jest coraz słabszy, co powinno pozwolić na wykonywanie kolejnych jakościowych pomiarów. Niedawno misja InSight została przedłużona o dwa lata i - zgodnie z obecnym planem - potrwa do grudnia 2022 roku.

Więcej o: