Chiny rozpoczynają budowę własnej stacji kosmicznej. Pierwszy moduł już poleciał na orbitę

Łącznie trzy moduły ułożone w literę T ma mieć chińska stacja kosmiczna. Pierwszy z nich właśnie znalazł się na orbicie za sprawą rakiety Long March 5B. Całość ma być gotowa do końca przyszłego roku.
Zobacz wideo Rosja ma już dość współpracy w kosmosie. Stawia na "narodowy" projekt. [OKO NA ŚWIAT]

W ostatnim czasie sporo mówi się przede wszystkim o losie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), której koniec zdaje się zbliżać wielkimi krokami. Rosjanie, a więc jeden z dwóch największych "udziałowców" stacji, chcą wycofać się z ISS już po 2024 roku. 

Roskosmos (rosyjska agencja kosmiczna) dowodzi, że stan stacji jest coraz gorszy i obecność na niej będzie w przyszłości zagrażać życiu astronautów. Narzeka też na duże koszty utrzymywania (i napraw) ISS. Zapewne nieprzypadkowo twierdzenia te zbiegły się w czasie z deklaracjami Rosji o budowie własnej, "narodowej" stacji kosmicznej.

Chiny rozpoczynają budowę własnej stacji kosmicznej

Tymczasem kolejny wielki gracz coraz mocniej zaczyna zaznaczać swoją obecność na orbicie okołoziemskiej. Chiny wyniosły właśnie pierwszy moduł własnej stacji kosmicznej, której budowa ma potrwać do końca 2022 roku.

Start chińskiej rakiety Long March 5B odbył się w nocy z 28 na 29 kwietnia z kosmodromu na wyspie Hainan. Na pokładzie rakiety znalazł się moduł podstawowy Tianhe, który stanowić będzie fundament nowej stacji kosmicznej. Lot odbył się bez przeszkód i moduł jest już na niskiej orbicie okołoziemskiej.

 

Chińska stacja kosmiczna już w przyszłym roku

Tianhe ma nieco ponad 18 metrów długości i podzielony jest na trzy części. Główna to przestrzeń mieszkalna dla trójki astronautów. To właśnie tu znajdują się wszystkie elementy, pomieszczenia (m.in. kuchnia i toaleta) i systemy niezbędne do podtrzymywania życia w kosmosie. Dwie pozostałe części modułu Tianhe to część serwisowa oraz węzeł cumowniczy.

Po dwóch stronach Tianhe w przyszłości dołączone zostaną dwa nieco mniejsze (14,4 m długości) moduły badawcze - Wentian oraz Mengtian. Całość ułoży się w literę T i będzie mieć masę 60 ton. 

Chiny zakładają stałą obecność trzech osób na pokładzie stacji już od czerwca 2021 roku, kiedy to do modułu podstawowego przybędą pierwsi goście. Nieco wcześniej, bo w maju do Tianhe zacumować ma bezzałogowa misja towarowa. W przeszłości chińscy astronauci kilkukrotnie zamieszkiwali już orbitalne laboratoria Tiangong 1 Tiangong 2, jednak były to jedynie krótkotrwałe pobyty w kosmosie.

Więcej o: