NASA twierdzi, że statek Starliner Boeinga jest gotowy. Podano datę testowego lotu w kosmos

Boeing i NASA przeprowadzili symulację lotu kosmicznego statku Starliner. Tym razem przedsiębiorstwo będące głównym konkurentem dla SpaceX może mówić o pełnym sukcesie. Amerykańska agencja planuje, że rzeczywisty lot w kosmos odbędzie się już 30 lipca 2021 roku.
Zobacz wideo NASA wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaopatrzenie i... piekarnik do pieczenia ciastek

Starliner to załogowa kapsuła wyprodukowana przez firmę Boeing, która ma w przyszłości dostarczać astronautów m.in. na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na razie jest w fazie testów, jednak w niedługim czasie może doczekać się pierwszego załogowego lotu.

Boeing nad Starlinerem pracuje już od kilku lat, jednak prace te znacząco opóźnił nieudany test kapsuły w grudniu 2019 roku. Gwoli przypomnienia, w ramach bezzałogowej misji testowej, Starliner doleciał w przestrzeń kosmiczną, jednak wszedł na niewłaściwą orbitę i nie dotarł do ISS (ostatecznie został bezpiecznie sprowadzony na Ziemię). Późniejszy raport NASA wykazał szereg błędów, które popełnili inżynierowe Boeinga.

Boeing i NASA przeprowadzili symulację lotu Starlinera

Boeing wziął sobie zalecenia NASA do serca i przygotował kapsułę do ponownych testów. Przedsiębiorstwo we współpracy z amerykańską agencją kosmiczną przeprowadziło ostatnio próbę generalną przed kolejnym (wciąż testowym) lotem w kosmos.

W należącym do Boeinga laboratorium Avionics and Software Integration Lab (ASIL) przeprowadzono komputerową symulację lotu Starlinera na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Operacja rozpoczęła się już 26 godzin wcześniej i objęła start, dolot do ISS, dokowanie, a także późniejsze oddokowanie i lądowanie na Ziemi. Sprawdzono szczegółowo działanie każdego elementu, a symulację przeprowadzono w pełni w zgodnie z rzeczywistymi procedurami NASA. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od kilku miesięcy.

Bob Dempsey i Edward Van Cise, dyrektorzy programu Starliner prowadzą komputerową symulację lotu kapsułyBob Dempsey i Edward Van Cise, dyrektorzy programu Starliner prowadzą komputerową symulację lotu kapsuły fot. Boeing

Cały proces - choć przeprowadzony przez Boeinga - nadzorowany był przez NASA. Działaniom systemów w czasie symulacji przyglądali się również osobiście astronauci NASA - Barry Wilmore i Mike Fincke. Wraz z astronautką Nicole Mann, jako pierwsi polecą oni na Międzynarodową Stację Kosmiczną Starlinerem.

Czuję, że w zespole NASA i Boeinga istnieje głęboka pasja do lotów kosmicznych i robienia wszystkiego, co potrzebne, aby misja zakończyła się sukcesem. Cieszę się, że jestem w tym zespole

- stwierdził Mike Fincke.

Jak można było przewidzieć, wprowadzone przez Boeinga poprawki pomogły i cały eksperyment zakończył się pełnym sukcesem. W związku z tym NASA ogłosiła gotowość do ponownego testowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Agencja zaplanowała start na 30 lipca 2021 roku.

Starliner to jedyny konkurent dla Dragona

Zarówno Boeing, jak i NASA chcą, aby Starliner jak najszybciej rozpoczął załogowe loty w kosmos. Gdy tak się stanie, pojazd Boeinga będzie głównym (a właściwie na razie jedynym) konkurentem dla kapsuły Dragon wyprodukowanej przez przedsiębiorstwo SpaceX miliardera Elona Muska.

Ta od pewnego czasu z powiedzeniem wynosi załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (i z powrotem). 23 kwietnia odbył się trzeci już załogowy lot (ale drugi w ramach regularnej misji), w ramach którego czworo astronautów dostało się do ISS. Po raz pierwszy wykorzystano w nim używany już pierwszy stopień rakiety Falcon 9 oraz kapsułę, która również wcześniej była w kosmosie.

Więcej o: