Elon Musk znów pisze historię. Statek SpaceX zabrał czworo astronautów w kosmos

Bartłomiej Pawlak
Prywatny statek Crew Dragon jest już na orbicie z czworgiem astronautów na pokładzie. Start odbył się bez żadnych przeszkód. To kolejny duży sukces SpaceX oraz NASA i kolejny lot na ISS z amerykańskiej ziemi. W sobotę przed południem astronauci z USA, Japonii i Europy zadokują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz wideo Tak wyglądało powitanie astronautów z kapsuły Crew Dragon na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kolejny sukces wspólnej misji SpaceX i NASA. Załogowa kapsuła Dragon umieszczona na szczycie rakiety Falcon 9 zabrała astronautów w przestrzeń kosmiczną. Na pokładzie ponownie znalazły się cztery osoby (tym razem z trzech krajów), które zasilą załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Crew Dragon od SpaceX zabrał w kosmos kolejne cztery osobyCrew Dragon od SpaceX zabrał w kosmos kolejne cztery osoby fot. zrzut ekranu z transmisji NASA

Piękny start Falcona 9 i Crew Dragon 

Start rakiety został przełożony z czwartku na piątek ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, jednak tym razem odbył się już bez przeszkód. Crew Dragon wraz z czteroosobową załogą wystartował z Centrum Lotów Kosmicznych Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie o godzinie 11:49 czasu polskiego (5:49 lokalnego).

Pierwszy stopień rakiety (tzw. booster) po niespełna trzech minutach odłączył się od pozostałej części, a ok. 6,5 minuty później autonomicznie wylądował na barce na Oceanie Atlantyckim. Po raz kolejny SpaceX udało się z powodzeniem ściągnąć na Ziemię booster Falcona 9, który w przyszłości będzie mógł zostać wykorzystany ponownie.

Crew Dragon od SpaceX zabrał w kosmos kolejne cztery osobyCrew Dragon od SpaceX zabrał w kosmos kolejne cztery osoby fot. zrzut ekranu z transmisji NASA

Po 12 minutach od startu z przylądka Canaveral od kapsuły Crew Dragon odłączył się również drugi stopień rakiety Falcoln 9. Przez kolejne 23 godziny astronauci będą lecieć w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w sobotę dogonią ją na orbicie i o godz. 11:10 czasu polskiego zadokują do jednego z modułów stacji. Dwie i pół godziny później odbędzie się powitanie astronautów na ISS.

Na pokładzie statku Crew Dragon znalazła się dwójka Amerykanów (z ramienia NASA) - astronauta Shane Kimbrough i astronautka Megan McArthur, francuski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - Thomas Pesquet oraz Japończyk z JAXA (Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej) - Akihiko Hoshide.

Crew Dragon od SpaceX zabrał w kosmos kolejne cztery osobyCrew Dragon od SpaceX zabrał w kosmos kolejne cztery osoby fot. zrzut ekranu z transmisji NASA

Kolejny wielki sukces SpaceX

Próba generalna przez załogowym lotem Crew Dragon na ISS odbyła się w marcu 2019 roku. SpaceX po raz pierwszy w historii wysłał astronautów w kosmos w maju 2020 roku. Był to pierwszy w historii załogowy lot zrealizowany przez prywatne przedsiębiorstwo i pierwszy od 9 lat załogowy start z amerykańskiej ziemi.

Pierwsza już regularna misja z czworgiem astronautów na pokładzie odbyła się w listopadzie 2020 roku, kiedy to trzech Amerykanów - Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker oraz Japończyk Soichi Noguchi udali się w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Wcześniej przez wiele lat trwały bezzałogowe próby lotów i testy, które nie zawsze kończyły się sukcesami. SpaceX udało się jednak dopracować technologię i pokonać wszystkie przeszkody, dzięki czemu NASA nie musi już korzystać z (bardzo kosztownej) pomocy Rosjan. Załogowe loty w kosmos planuje również Boeing, jednak jak na razie koncernowi nie udało się przeprowadzić zakończonej sukcesem próby.

Więcej o: