Częściowe zaćmienie Słońca można było dziś obserwować od godz. 11.38 czasu polskiego. W Poznaniu ten astronomiczny spektakl rozpoczął się o godz. 11.45, w Warszawie o 11.55, a w Bieszczadach ok. godz. 12.00. Natomiast maksymalna faza zaćmienia miała miejsce o godz. 12.54 - Księżyc zasłonił 20 proc. tarczy Słońca. Zaćmienie Słońca zakończyło się o 13.54.
Od naszego czytelnika, pana Tomasza, dostaliśmy niesamowite ujęcie tego zjawiska. Na zdjęciu, wykonanym 15 km od Częstochowy, widać przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na tle tarczy Słońca.
Zaćmienie Słońca. Na tle gwiazdy stacja ISS. Niesamowite zdjęcie naszego czytelnika Fot. Tomasz Wiśniewski
Swoje zdjęcia z Gdyni Orłowa przesłał nam pan Przemysław.
Zaćmienie Słońca. Na tle gwiazdy stacja ISS. Nieziemskie widoki [ZDJĘCIA] Artpeko Przemysław Kozłowski
Zaćmienie Słońca. Na tle gwiazdy stacja ISS. Nieziemskie widoki [ZDJĘCIA] Artpeko Przemysław Kozłowski
Od Pani Hanny dostaliśmy jej ujęcia tego fascynującego zjawiska zrobione w Małkini Górnej.
Zaćmienie Słońca widziane w Małkini Górnej. Fot. Hanna Chromińska
Zaćmienie Słońca widziane w Małkini Górnej. Fot. Hanna Chromińska
Dzisiejsze zjawisko określa się mianem obrączkowego zaćmienia Słońca. - Księżyc, krążąc wokół Ziemi, czasem jest bliżej, czasem jest dalej. Gdy jest dalej ma troszeczkę za małe rozmiary, by zakryć całe Słońce, a na niebie pozostaje świecąca obrączka Słońca - wyjaśnia popularyzator astronomii Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium.
Było to pierwsze częściowe zaćmienie Słońca widziane z terenu Polski od sześciu lat. Kolejne obrączkowe zaćmienie Słońca będziemy mogli zobaczyć w 2075 roku. Natomiast na najbliższe zaćmienie całkowite w naszym kraju trzeba będzie poczekać aż do 2135 roku.