Kiedy zaćmienie Słońca znów zobaczymy w Polsce? Całkowite dopiero za 114 lat. Ale jest sposób

Czwartkowe zaćmienie Słońca to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych tego roku. Rewelacyjnie wygląda szczególnie na filmie, który udostępniła w sieci NASA. Kolejna okazja, aby zobaczyć częściowe zaćmienie na własne oczy już za rok, ale na całkowite widoczne z Polski jeszcze poczekamy.

Całkowite lub obrączkowe zaćmienie Słońca to zjawisko, które większość z nas ma możliwość obserwować wyjątkowo rzadko. Widoczne jest bowiem wyłącznie w wąskim pasie terenu przechodzącym przez kulę ziemską. Jak przypomina Space.com, dla każdego punktu na Ziemi taka pełna faza zaćmienia przypada raz na zaledwie 375 lat.

Czwartkowe zaćmienie warto zobaczyć ponownie

Na zjawisko, które miało miejsce w czwartek, mieszkańcy Polski musieli czekać sześć lat (od 20 marca 2015). I choć wyglądało spektakularnie, z naszego kraju można było zobaczyć jedynie dość płytkie zaćmienie.

Największe szczęście mieli przede wszystkim mieszkańcy terenów położonych daleko na północ. Pas obrączkowego zaćmienia rozciągał się od północnych rejonów Kanady (wschodnia część zatoki Hudsona), przez Morze Baffina i północno-zachodnią część Grenlandii. Zaćmienie obrączkowe było też widoczne od rejonów bieguna północnego do północno-wschodnich krańców Azji (Czukocki Okręg Autonomiczny w Rosji).

10.06.2021 Zaćmienie Słońca w Toronto10.06.2021 Zaćmienie Słońca w Toronto fot. Frank Gunn/The Canadian Press via AP

W północnej części Ameryki Północnej (m.in. Toronto i Nowym Jorku) można było obserwować głębokie zaćmienie, które trwało już od momentu wschodu Słońca (w tej części świata miało miejsce wczesnym rankiem). Świetnie prezentuje się również na filmie, który opublikowała NASA. Poniżej pokazujemy dużą część zjawiska w mocno przyśpieszonym tempie:

Zobacz wideo Tak w przyspieszeniu wyglądało zaćmienie słońca z 10 czerwca

W Polsce na najlepsze widoki mogli liczyć mieszkańcy północnych rejonów kraju. W przypadku Warszawy zjawisko zaczęło się o 11:55, a najlepsza widoczność była o godz. 12:54. Księżyc całkowicie odsłonił tarczę naszej gwiazdy o 13:53. Wielu osobom, w tym naszym czytelnikom, udało się zrobić fenomenalne zdjęcia:

Kiedy następna okazja, aby zobaczyć zaćmienie Słońca z Polski?

Najbliższe zaćmienie Słońca widoczne z naszego kraju będzie miało miejsce już niedługo, bo 25 października 2022 roku. Niestety (ponownie) nie będzie to zaćmienie całkowite, a jedynie częściowe. Szczęśliwie Księżyc zakryje wtedy prawie połowę tarczy naszej gwiazdy, dzięki czemu widok będzie zdecydowanie lepszy niż w tym roku. O ile oczywiście dopisze pogoda.

Kolejne najbliższe zaćmienia Słońca widoczne z Polski będą miały miejsce w marcu 2025 roku, w sierpniu 2026 i 2027 roku oraz w czerwcu 2029 i 2030 roku. Wszystkie będą częściowe. Na najbliższe zaćmienie obrączkowe widoczne z Polski (tzn. że widoczny będzie tzw. "pierścień ognia") poczekamy do lipca 2075 roku (widoczne tylko na południu kraju). Następne będzie miało miejsce niemal dokładnie 20 lat później. Najbliższe widoczne z Polski zaćmienie całkowite dopiero 7 października 2135 roku.

Najlepszym sposobem, aby zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca będzie zatem wybranie się w 2026 roku na Islandię (12 sierpnia) lub w okolice Cieśniny Gibraltarskiej 2 sierpnia 2027 roku. Warto zapisać sobie te daty, bo na kolejne zaćmienia całkowite widoczne z Europy będzie trzeba trochę poczekać.

Więcej o: