Tak wyglądał lot Bransona w kosmos na pokładzie VSS Unity. Zobacz kluczowy moment [WIDEO]

Samolot kosmiczny VSS Unity zabrał Richarda Bransona oraz pięć innych osób w podróż, która pozwoliła im "dotknąć" kosmosu. Zobacz, jak VSS Unity odczepiał się od samolotu-matki w powietrzu.

Brytyjski miliarder wyruszył w kosmos w niedzielę 11 lipca o g. 16:30 czasu polskiego z portu kosmicznego w Nowym Meksyku. Bransonowi towarzyszyło pięć osób - Beth Moses, Sirisha Bandla i Colin Bennett (pracownicy firmy Virgin Galactic) oraz piloci Dave Mackay i Michael Masucci.

ŻywiecŻywiec powiększył się o 5 km kw. w kosmosie. Nazwę miasta otrzymała planetoida

Jak przebiegał lot w kosmos Richarda Bransona?

Suborbitalny dwukadłubowy samolot-matka WhiteKnightTwo zabrał załogę wraz ze statkiem kosmicznym VSS Unity na wysokość ok. 15 km. W pewnym momencie VSS Unity odczepił się od samolotu. Proces ten można zobaczyć na poniższym nagraniu.

Zobacz wideo Samolot kosmiczny VSS Unity odczepia się od samolotu WhiteKnightTwo

Po odczepieniu się rakietoplan uruchomił silnik rakietowy i ruszył z prędkością około trzech Machów (ok. 3700 km/h) w kierunku kosmosu. Pasażerowie doświadczali przeciążenia na poziomie 3g. Gdy wznieśli się na wysokość ok. 90 km n.p.m., pojazd wyłączył silnik i odwrócił się podwoziem do góry, a załoga przez kilka minut mogła podziwiać Ziemię z oddali, będąc w stanie nieważkości.

Około godziny 17:40, Richard Branson i jego towarzysze szczęśliwie wylądowali na Ziemi.

Elon Musk kupił bilet na lot samolotem rakietowym Virgin GalacticElon Musk poleci w kosmos z konkurencją. Szef SpaceX kupił bilet od Bransona

Elon Musk kupił bilet od Richarda Bransona

To historyczny moment dla kosmonautyki i ostatni krok przed wprowadzeniem oferty komercyjnych podróży turystycznych. W przypadku sukcesu dwóch kolejnych lotów testowych spółka chce wprowadzić regularne komercyjne loty już w przyszłym roku. Richard Branson twierdzi, że na wycieczkę w kosmos ma obecnie 600 chętnych. Koszt biletów wynosi 250 tys. dolarów.  

Wśród chętnych do odbycia lotu w kosmos jest m.in. Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, która konkuruje z Virgin Galactic. Mimo tej rywalizacji prywatnie Richard Branson przyjaźni się z Muskiem. Bilety kupiły również gwiazdy filmu i muzyki, w tym Tom Hanks, Justin Bieber i Lady Gaga.

Więcej o: