Perseidy 2021. Kiedy będzie można je obserwować i gdzie szukać meteorów?

Perseidy będą widoczne na niebie już w nocy z 12 na 13 sierpnia. Powoli można się zatem zacząć szykować na to niezwykłe widowisko. Jak prowadzić obserwacje Perseidów i gdzie szukać meteorów?
Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych i największych rojów meteorów. Jest też najbardziej znany wśród osób, które z astronomią na co dzień nie mają wiele wspólnego. Perseidy możemy obserwować w pierwszej połowie sierpnia, gdy noce w Polsce wciąż są dość ciepłe, a pogoda zazwyczaj dopisuje.

Perseidy będą widoczne już w przyszłym tygodniu

Meteory z roju Perseidów możemy właściwie obserwować od 17 lipca do 24 sierpnia, jednak maksimum występuje najczęściej nocą z 12 na 13 sierpnia. Tak będzie i w tym roku. Rokrocznie pojawia się wtedy na niebie nawet do 100 meteorów na godzinę (w przybliżeniu to jakieś 8 meteorów na każde 5 minut), jednak w praktyce dopatrzenie się aż tak dużej liczby może być niemożliwe. Mimo wszystko powinniśmy szykować się na bardzo ciekawe widowisko.

Perseidy związane są z przelotem komety 109P/Swift-Tuttle, która zbliżając się do Słońca pozostawiła za sobą warkocz mniejszych i większych odłamków skalnych, pyłu i lodu. Gdy Ziemia, pędząc po swojej orbicie wpada w ten ślad, zderza się z drobinkami (meteoroidami), a te spalają się w atmosferze tworząc świetliste ślady zwane meteorami.

Perseidy. Jak obserwować i gdzie ich szukać?

Obserwacje Perseidów są dziecinnie proste. Aby zobaczyć świetliste smugi na niebie nie potrzebujemy żadnego sprzętu - meteory w ziemskiej atmosferze najlepiej obserwuje się gołym okiem. Przydać mogą się za to pewne pomoce, które sprawią, że czekanie na kolejne meteory będzie znacznie przyjemniejsze.

Warto przygotować sobie zatem wygodny leżak lub hamak oraz miejsce, z którego bez trudu (najlepiej w pozycji leżącej) będziemy mogli obserwować północno-wschodnią część nieba. To właśnie tam Perseidów powinno pojawiać się najwięcej. Przyda się także ciepłe ubranie lub koc, bo noce nie są już tak ciepłe, jak jeszcze jakiś czas temu.

Dobrym pomysłem jest również wyłączenie świateł w ogrodzie lub osłonięcie swojego miejsca przez silnymi źródłami światła oraz odłożenie telefonów na bok. Patrzenie w ekran niszczy adaptację wzroku do ciemności, przez co możemy przegapić te mniej jasne meteory.

Najlepiej uzbroić się również w cierpliwość. Nie jest tak, że już po kilku sekundach czekania na niebie zauważymy cały deszcz meteorów. Najczęściej pojawiają się one pojedynczo, w pewnych odstępach od siebie. Nieco mniej będzie ich w pierwszej połowie nocy, ale liczba meteorów powinna wzrosnąć późno po północy lub przed świtem.

Więcej o: