Internet z kosmosu w Polsce. Starlink można już zamawiać, ale zapłacimy krocie

Czekaliśmy na niego od dawna i wreszcie jest. Starlink, czyli system satelitarny firmy SpaceX umożliwiający połączenie z siecią z dowolnego miejsca wchodzi do Polski. Niestety, jeśli chcecie skorzystać z internetu z kosmosu, trzeba przygotować się na duży wydatek, bo ceny są bardzo wysokie.
Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany od kilku lat przez prywatną firmę SpaceX należącą do miliardera Elona Muska. SpaceX wysłało na orbitę już część z ok. 12 tysięcy satelitów, które stworzą ogromną konstelację zapewniającą połączenie z siecią z dowolnego miejsca na Ziemi. To rewolucja, bo Starlink zapewni przyzwoitą jakość połączenia (a więc stosunkowo szybki i stabilnie działający internet), chociażby w miejscach zupełnie odciętych od połączenia przewodowego i sieci komórkowej.

Internet z kosmosu będzie nas kosztować krocie

Testy usługi zaczęły się na niektórych obszarach naszego globu jeszcze w 2020 roku, nieco później skorzystać z niej mogły pierwsze osoby w Europie, a teraz Starlink oficjalnie wchodzi do Polski. Strona internetowa firmy pozwala już na zamawianie usługi przez osoby mieszkające nas Wisłą, jednak - jak czytamy w opisie - "Starlink jest obecnie dostępny dla ograniczonej liczby użytkowników na danym obszarze zasięgu". Dalej dodano, że zamówienia będą realizowane w kolejności ich składania.

Zamówienia na polskie adresy można składać już dziś, jednak na realizację będzie trzeba chwilę poczekać. Podczas wypełniania danych wyświetla się następująca informacja: "Starlink planuje objęcie zasięgiem Twojej okolicy w drugim półroczu 2021 r. Otrzymasz powiadomienie, gdy Twój Starlink będzie gotowy do wysyłki". Starlink zaznacza, że będzie wysyłał do zainteresowanych osób e-maile.

Ceny są bardzo wysokie

Jak tłumaczy firma, możemy spodziewać się, że prędkość transferu w najbliższych miesiącach będzie wynosiła od ok. 50 do 150 Mb/s. Na razie od czasu do czasu możemy też spodziewać się przerw w dostępie do usługi. W przyszłości - gdy SpaceX wyniesie na orbitę kolejne satelity - stabilność połączenia i szybkość transferu ma się zdecydowanie poprawić. Zagraniczni użytkownicy informują jednak w mediach społecznościowych, że już teraz prędkości internetu z kosmosu sięgają nawet 500 Mb/s.

Ceny internetu Starlink w PolsceCeny internetu Starlink w Polsce fot. zrzut ekranu ze strony www.starlink.com

Niestety za możliwość skorzystania z usługi przyjdzie nam zapłacić krocie. Na stronie internetowej amerykańskiej firmy można już sprawdzić polskie ceny. Niezależnie od lokalizacji są one takie same i wynoszą: 

  • 449 zł miesięcznie - usługa
  • 2269 zł jednorazowo - potrzebny sprzęt
  • 276 zł jednorazowo - wysyłka i montaż 

Drogi jest szczególnie sprzęt potrzebny do połączenia się z satelitami Starlink. Sama usługa też do tanich nie należy. Nietrudno policzyć, że już pierwszy rok korzystania to wydatek rzędu 7 933 zł. Po dwóch latach koszty wyniosą 13 321 zł. Być może jednak dla osób, dla których Starlink będzie jedyną możliwością połączenia się internetem, ceny okażą się do zaakceptowania.

Więcej o: