Elon Musk będzie naprawiał toalety w kapsułach Dragon. Podczas lotu kosmicznych turystów była awaria

Czworo kosmicznych turystów, którzy na pokładzie statku Crew Dragon SpaceX polecieli na orbitę Ziemi bardzo chwali swój lot. Jak zdradził jednak Elon Musk, musieli oni mierzyć się z "pewnymi wyzwaniami" związanymi z pokładową toaletą.
Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy. Szef Tesli znów igra z ogniem [TOPtech]

SpaceX nigdy nie ujawniło zbyt wielu szczegółów na temat wyposażenia statku Crew Dragon przygotowanego specjalnie na prywatną misję Inspiration4. Chwaliło się raczej wyłącznie dodaniem szklanej kopuły w miejscu modułu dokującego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który występuje w wersji kapsuły wykorzystywanej na potrzeby NASA.

Okazuje się, że część kapsuły, gdzie umiejscowiono kopułę zapewniała nie tylko fantastyczne widoki na naszą planetę i czerń kosmosu, ale była jednocześnie toaletą. W tamtym miejscu znalazły się odpowiednie urządzenia oraz zasłonka zapewniająca odrobinę prywatności na pokładzie ciasnego statku kosmicznego. 

Elon Musk potwierdza: toaleta wymaga ulepszeń

Co ciekawe, kilka dni po powrocie kosmicznych turystów na Ziemię Elon Musk stwierdził na Twitterze, że załoga misji Inspiration4 musiała mierzyć się z "pewnymi wyzwaniami" związanymi z usterką toalety. Zepsuć mogła się pompa zasysająca nieczystości.

Zdecydowanie zmodernizujemy toalety. Mieliśmy z tym pewne wyzwania podczas tego lotu

- napisał Elon Musk.

Problemy ze skutecznym działaniem toalety mogły być sporym problemem dla załogi uwięzionej w stanie nieważkości. Warto przypomnieć, że wnętrze statku Crew Dragon ma wymiary zbliżone do niedużego pokoju, a prywatni astronauci musieli spędzić w nim aż trzy dni. Oczywiście wcześniejszy powrót na Ziemię nie był możliwy.

Będzie też piekarnik do podgrzania żywności 

Co ciekawe, Elon Musk na swojej ulubionej platformie społecznościowej przyznał też, że w przyszłości na pokładzie statku Crew Dragon na kosmicznych turystów będzie czekał mały piekarnik, w którym można by podgrzać jedzenie oraz satelitarny internet dostarczany przez Starlinki. Nie wiadomo, czy szef SpaceX mówił poważnie, jednak jego żarty niejednokrotnie doczekiwały się realizacji w przeszłości (tak było m.in. ze stworzeniem firmy The Boring Company).

Dowódca misji i sponsor całego przedsięwzięcia miliarder Jared Isaacman przyznał jednak, że "jedzenie było świetne" nie słyszał żadnych skarg na ten temat, pomimo że astronauci musieli spożywać produkty przygotowane na zimno. Dodał też, że nieliczne fotografie z przestrzeni kosmicznej to właśnie efekt braku stałego połączenia z Ziemią. Zdjęcia i filmy można było przesyłać tylko w czasie trwania zaledwie kilku okienek, w których połączenie ze stacjami naziemnymi było dostępne.

Więcej o: