NASA będzie nagradzać pomysły dolarami. Zarobić może każdy, ale trzeba zająć się śmieciami

Przynajmniej 1000 dolarów NASA zamierza zapłacić osobom, które przedstawią agencji pomysł godny uznania. Zająć trzeba się śmieciami, które będą stanowić nie lada problem podczas dłuższych lotów kosmicznych. NASA chciałaby poddawać je recyklingowi.
Zobacz wideo Start promu Columbia do lotu skończonego katastrofą

Tym razem nie chodzi o fragmenty nieaktywnych satelitów pozostających na orbicie, ale o odpady, które ludzie generują w kosmosie. Nie są one szczególnym problemem podczas lotu na przykład na Międzynarodową Stację Kosmiczną, bo śmieci można zabrać ze sobą na Ziemię. W przypadku znacznie dłuższych, trwających wiele miesięcy lub lat podróży kosmicznych, będziemy mieli do czynienia z poważnym kłopotem.

NASA zajmie się śmieciami. Nagrodzi dobre pomysły

A NASA planuje, że takie właśnie loty załogowe staną się faktem już za kilkanaście lat, gdy pierwsi astronauci wyruszą na Marsa. Dlatego też agencja postanowiła zająć się problemem śmieci, ale w dość nietypowy sposób. Na stronie NASA Tournament Lab pojawił się konkurs, w którym agencja nagrodzi najlepsze pomysły.

Zadanie jest z pozoru proste. Chodzi o zaproponowanie pomysłu na wielokrotne wykorzystywanie tych samych materiałów w jednym lub różnych zastosowaniach podczas misji kosmicznych na Marsa. Mógłby być to na przykład pomysł na przetworzenie części wykorzystanych materiałów na surowiec dla drukarki 3D, na której astronauci mogliby wydrukować produkty potrzebne im podczas pobytu na Czerwonej Planecie.

NASA podzieliła cały konkurs na cztery kategorie, w których zająć trzeba się będzie m.in. opakowaniami po żywności, matami piankowymi służącymi jako zabezpieczenie podczas startu czy sposobem na efektywne przetwarzanie CO2 wydychanego przez astronautów. Co ważne, pomysł musi być logiczny i możliwy do zrealizowania przy wykorzystaniu dostępnych technologii. Najlepsze projekty mogą zostać wykorzystane w praktyce podczas przyszłych misji kosmicznych.

Pula nagród, jaką przewidziała NASA to 24 tys. dolarów. W każdej z czterech kategorii NASA wyłoni od 2 do 14 najlepszych pomysłów, a autor każdego otrzyma 1000 dolarów. Łącznie nagrodzonych zostanie jednak tylko 20 osób. Pozostałe 4 tys. dolarów NASA rozda po równo (po 1000 dolarów) jako nagrodę dodatkową dla zwycięzców każdej z kategorii.

Zgodnie z harmonogramem zgłoszenia będą przyjmowane jeszcze przez nieco ponad miesiąc - do 15 marca 2022 roku. Zgłoszenia trafią następnie do sędziów, którzy będą oceniać je do 20 kwietnia, a wyniki ogłoszone zostaną 26 kwietnia br. Ze szczegółami można zapoznać się w tym miejscu.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy NASA liczy na pomysłowość miłośników kosmosu. W 2020 roku agencja rozpisała konkurs na projekt... księżycowej toalety. Nagroda za pierwsze miejsce wyniosła wtedy 20 tys. dolarów. 

Więcej na temat misji kosmicznych przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: