NASA cyknęła fotkę satelitarną. A na niej dron Ingenuity, bo co to za sztuka sfotografować łazik

Marsjańska misja NASA wciąż trwa. Naukowcy dysponują najnowocześniejszym sprzętem. Na tyle dobrym, że satelity są w stanie zrobić zdjęcie, które uchwyciło drona Ingenuity.

Na Marsie znajduje się już kilka łazików. Wśród nich Curiosity czy Perseverance. To maszyny dość sporych rozmiarów, porównywalne do dużego samochodu osobowego. Uchwycenie ich w obiektywie satelity nie sprawia więc większych trudności. Naukowcy dzielą się od dłuższego czasu ich zdjęciami wprost z kosmosu. Ostatnio udało im się jednak sfotografować jeszcze mniejszy obiekt. 

Zobacz wideo NASA opublikowała nagranie z lądowania łazika Perseverance

NASA uchwyciła na zdjęciu Perseverance i Ingenuity

Sonda Mars Recconaissance Orbiter 26 lutego wykonała dwie fotografie, które NASA opublikowała dopiero 1 kwietnia. Na jednej z nich ponownie uchwycono łazik Preseverance. Maszyna jest wyraźnie widoczna na fotografii w związku ze swoimi rozmiarami - w końcu ma 3 metry długości i 2,7 metra szerokości. 

Ponad miesiąc między wykonaniem zdjęcia a jego publikacją, naukowcy mogli potrzebować na przeanalizowanie drugiego zdjęcia. Widać na nim małą kropkę. Jak się okazuje, to dron Ingenuity. Wypatrzenie go było znacznie trudniejsze niż w przypadku Perseverance. Ingenuity ma bowiem tylko 121 cm długości i 49 cm szerokości. Jest więc kilkukrotnie mniejszy niż łaziki. 

Więcej informacji ze Wszechświata na stronie głównej Gazeta.pl 

Perseverance uchwycono na formacji skalnej Maaz, przed rozpoczęciem podróży do delty krateru Jezero. Ingenuity znajdował się 200 metrów dalej, gdy wykonywano zdjęcie. 

Misja NASA na Marsie

Oba urządzenia są częścią misji NASA z 2020 roku. Jej głównym celem są dane astrobiologiczne, w tym poszukiwanie znaków życia starożytnych mikrobów. Łazik Perseverance pozwoli określić geologię Marsa i klimat, jaki panował tam w przeszłości. 

Misja ma przecierać szlaki ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety. To też pierwsza misja, w której łazik zbiera i gromadzi marsjańskie skały i regolit (pokruszone skały i pył). W stronę Marsa wysłano już kolejne misje, które mają sprowadzić zdobyte próbki na Ziemię

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: