Łazik Perseverance znalazł na Marsie kawałek sznurka. Zaskakujące zdjęcie

Bartłomiej Pawlak
NASA opublikowała kolejne zdjęcie wykonane przez kamery łazika Perseverance. Na jednym z nich znalazł się element, który przypomina sznurek. Wygląda podejrzanie, ale to najpewniej śmieć zgubiony podczas lądowania łazika na Marsie.
Zobacz wideo NASA opublikowała nagranie z lądowania łazika Perserverance

NASA codziennie publikuje nowe zdjęcia pochodzące z misji Mars 2020 (czyli łazika Perseverance i drona Ingenuity), a co tydzień tytułuje jedno z nich zdjęciem tygodnia. Tym najnowszym (to 74. tydzień misji na Marsie) została fotografia przestawiająca podejrzany przedmiot leżący na marsjańskim piasku.

Perseverance sfotografował kawałek sznurka na Marsie

Zdjęcie wykonane zostało przy pomocy kamery Hazcam (Front Left Hazard Avoidance Camera) 12 lipca br., czyli 495. sola (marsjańskiego dnia) na Marsie. Obiekt z fotografii - choć doczekał się za oceanem miana "marsjańskiego spaghetti" - jest najpewniej kawałkiem poskręcanego sznurka. Rzecz jasna pochodzi z Ziemi.

Przedstawiciele NASA w odpowiedzi na pytania przekazali amerykańskim mediom, że fragment ten najprawdopodobniej został zgubiony podczas lądowania łazika Perseverance i drona Ingenuity na Marsie. Mógł odpaść na dużej wysokości lub - co bardziej prawdopodobne - został przeniesiony z miejsca lądowania przez wiatr.

Z pewnością śmiecia nie przeniósł łazik, bo w miejscu, gdzie sznurek został znaleziony, Perseverance pojawił się po raz pierwszy. Co ciekawe, gdy pojazd odwiedził to samo miejsce po czterech dniach, sznurka już nie było.

Perseverance i Ingenuity znajdują śmieci na Marsie

To nie pierwszy raz, gdy łazik Perseverance znajduje na Marsie fragmenty materiału lub inne śmieci pozostawione po lądowaniu misji. Miesiąc temu NASA opublikowała zdjęcie tajemniczego obiektu, który przypominał fragment spożywczej folii aluminiowej. Agencja przyznała, że jest to niewielki fragment koca termicznego, który okrywał platformę rakietową wykorzystaną przy lądowaniu.

Ciekawym znaleziskiem może pochwalić się też dron Ingenuity. W kwietniu wykonał serię dziesięciu zdjęć spadochronu, pod którym wraz z Perseverance lądował na Marsie. Nieco dalej leżała też roztrzaskana osłona chroniąca łazik w głębokim kosmosie i podczas wchodzenia w atmosferę Czerwonej Planety.

Więcej o eksploracji Marsa przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: