Start misji Artemis. Po 50 latach człowiek wróci na Księżyc, w pogoni za "paliwem przyszłości"

Start misji Artemis, której celem jest powrót człowieka na Księżyc planowany jest na poniedziałek 29 sierpnia). Będzie to pierwszy bezzałogowy start rakiety SLS, który ma umożliwić przetestowanie systemów bezpieczeństwa i w przyszłości organizację misji załogowej.

Start misji Artemis planowany jest na 29 sierpnia na godzinę 14:33, jednak według informacji podawanych przez spaceflightnow.com, prawdopodobnie zostanie on opóźniony w związku z problemami związanymi z wyciekiem wodoru, a także sztormową pogodą. Celem misji jest okrążenie Księżyca i bezpieczny powrót na Ziemię specjalnych manekinów. 

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"

Misja Artemis. Jej celem są surowce znajdujące się na Księżycu

Motywem ponownego zainteresowania Księżycem są surowce. Uwagę naukowców przykuwa zwłaszcza jeden izotop, Hel-3. Ten pozwoli na produkcję czystej energii - bez dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów, gwarantując, że 70 procent energii zostanie w procesie przekształcone na energię elektryczną. Hel-3 pożądany jest też np. w medycynie, czy przy urządzeniach, które sprawdzają bezpieczeństwo na lotniskach. Szacuje się, że złoża na Księżycu mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię na 250 lat.

Ludzie ostatni raz postawili swoją stopę na Srebrnym Globie w 1972 roku. Jak mówi Jerzy Rafalski, popularyzator astronomii z Planetarium w Toruniu, 50 lat temu misja Apollo była kosmicznym wyścigiem między USA a ZSRR, a dziś misja Artemis ma konkretne zadanie.

- Ach! Gdybyśmy się dobrali do takiego bardzo wysokoenergetycznego paliwa przyszłości, gdybyśmy nauczyli się go wydobywać i sprowadzać na Ziemię. To świetna odpowiedź na pytanie, do czego może nam się przydać Księżyc - powiedział Jerzy Rafalski.

Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rakieta SLS gotowa do startu misji Artemis 1 - sierpień 2022 NASA leci w misję wokół Księżyca. Czy coś może pójść nie tak? Dla SLS to dziewiczy rejs

Powrót na Księżyc. "Chodzi o to, by pokazać, że NASA jest gotowa"

W poniedziałek po raz pierwszy Ziemię opuści rakieta NASA SLS. Olbrzymia, ponad 100-metrowa konstrukcja porównywalna z Saturnem V, największą rakietą w historii, dzięki której ludzie w 1969 roku dotarli na Księżyc. - To jest największa moc, która zostanie użyta do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną najpierw manekinów. Ale chodzi o to, żeby pokazać, że NASA jest gotowa - powiedział Rafalski.

Artemis, czyli Artemida, to w mitologii greckiej siostra Apolla. Właśnie tę nazwę nosiły misje kosmiczne, które umożliwiły dotarcie na księżyc w XX wieku.

Rakieta NASA Artemis i kapsuła Orion na stanowisku startowym w Kennedy Space Center Rakieta NASA przeszła kluczowy test "na mokro". Trochę go oblała

Więcej o: