ESA ogłasza nowych astronautów. W grupie wybrańców może znaleźć się Polak lub Polka [TRANSMISJA]

22,5 tysiąca kandydatów i tylko od czerech do sześciu wakatów. Takiego zainteresowania pracą astronautów Europejska Agencja Kosmiczna się nie spodziewała. Szansę na etat w kosmosie mają również Polacy, a ogłoszenie wyników rekrutacji można oglądać na żywo. Link znajdziecie w tekście.
Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

To pierwszy raz od ponad 13 lat, gdy Europejska Agencja Kosmiczna ogłosi nowych astronautów. Rekrutacja na to, niezwykle prestiżowe stanowisko ruszyła jeszcze na początku 2021 roku, a do ESA zgłosiło się bagatela 23 tys. chętnych z 25 krajów (549 osób z Polski). I to pomimo długiej listy wymogów, które musieli spełnić kandydaci.

ESA ogłasza nowych astronautów. Jest transmisja prosto z Paryża

ESA miesiącami sprawdzała kwalifikacje zainteresowanych osób, przeprowadzała rozmowy i testy. Wybór był z pewnością szalenie trudny, bo z tak ogromnej grupy chętnych Europejczyków, trzeba było wyznaczyć zaledwie od czterech do sześciu osób, które dostana etat astronauty. ESA przewiduje jeszcze wyznaczenie kilku osób, które trafią na listę rezerwową.

Z grupy 22 523 osoby (17 126 mężczyzn i 5 379 kobiet) ESA wybrała 1361 osób, które dostały się do drugiego etapu rekrutacji. Większość stanowią mężczyźni - 831 osób (530 kobiet). Drugi etap pozytywnie zaliczyło 400 osób, ale ESA nie ujawnia żadnych dodatkowych szczegółów.

Europejska Agencja Kosmiczna oficjalnie ogłosi wyniki rekrutacji podczas trwającego właśnie wydarzenia ESA Council at Ministerial Level w Paryżu. Nazwiska nowych astronautów mają zostać podane podczas konferencji prasowej w środę. Transmisję z wydarzenia można oglądać na ESA Web TV lub poniżej:

 

W grupie wybranych mogą znaleźć się również Polacy lub Polki

Na prestiżowy etat w Europejskiej Agencji Kosmicznej mają szansę Polacy. Nazwiska kandydatów i ich narodowość ESA trzyma w ścisłej tajemnicy i ujawni dopiero podczas transmisji. Wiemy jedynie, że do drugiego etapu rekrutacji dostało się 14 Polaków i 8 Polek.

Przyszli astronauci - po trwającym dwa lata szkoleniu - będą mieli okazję zamieszkać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i polecieć na Księżyc, a w przyszłości być może również na Marsa. Sporą część zadań będą jednak realizować na Ziemi.

Więcej o nowych astronautach ESA będziemy pisać na Gazeta.pl

Więcej o: